Vláda schválila konsolidačný balíček: Slovenských zamestnancov čakajú vyššie dane a nové poplatky

Bratislava - Slovenská vláda dnes schválila návrh konsolidačného balíčka, ktorý prinesie zvýšenie niektorých daní a zavedenie nových poplatkov. Opatrenia v celkovej hodnote 2,7 miliardy eur boli mierne upravené oproti pôvodnému návrhu, ktorý koalícia predstavila v utorok. Minister financií Ladislav Kamenický informoval o zmenách na tlačovej konferencii.

Nezávislá rozpočtová rada upozornila, že len 1,7 miliardy eur z celkovej sumy bude skutočne použitých na ozdravenie verejných financií. Zvyšok plánuje vláda využiť na iné priority alebo riziká. Ekonómovia poukazujú na to, že opatrenia sa zameriavajú hlavne na zvýšenie príjmov štátu. Opozícia varuje pred zdražovaním a tvrdí, že opatrenia nakoniec zaplatia občania.

Najvýraznejšie zmeny sa týkajú dane z pridanej hodnoty (DPH). Základná sadzba sa zvýši z 20 na 23 percent. Niektoré potraviny, lieky a učebnice sa presunú z 10-percentnej do 5-percentnej sadzby, zatiaľ čo ostatné potraviny a elektrina budú podliehať novej 19-percentnej sadzbe.

Oproti pôvodnému návrhu bude vyššia DPH na ubytovacie služby, ale nižšia v gastronomickom sektore. Zvýšená sadzba dane z príjmov sa bude vzťahovať na širší okruh firiem a nová daň z finančných transakcií podnikateľov bude vyššia, ako sa pôvodne plánovalo.

Kritiku verejnosti vyvolalo skoršie vyjadrenie ministra Kamenického o presune kníh do základnej sadzby DPH, ktoré zdôvodnil tým, že knihy si môžu dovoliť bohatší ľudia. Minister dnes túto kritiku odmietol.

Od budúceho roka sa zvýši cena ročnej diaľničnej známky pre osobné vozidlá o polovicu na 90 eur. Opozícia poukazuje na to, že táto cena bude podobná ako v Česku či Rakúsku, ktoré majú lepšiu diaľničnú sieť.

Vláda plánuje tiež zvýšiť existujúce osobitné zdanenie energetických firiem a mobilných operátorov. Na druhej strane by sa mala znížiť sadzba dane z príjmov pre najmenšie spoločnosti.

Minulý týždeň parlament už schválil novú daň zo sladených nealkoholických nápojov a zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov. Vláda tiež neplánuje predĺžiť zvýšenú maximálnu daňovú úľavu pre rodičov, ktorú dočasne zaviedla bývalá vláda.

Predstavitelia súčasného kabinetu premiéra Roberta Fica tvrdia, že tieto opatrenia sú dôsledkom hospodárenia predchádzajúcich vlád. Opozícia však pripomína, že aj predchádzajúce Ficove vlády nedokázali dosiahnuť vyrovnané hospodárenie štátu v čase ekonomického rastu.

Viac o téme: Dane Verejné financie DPH Konsolidačný balíček
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, RED, ctk
 
Staršie správy
Staršie správy