Prieskum: Takmer polovica Slovákov robí prácu, ktorá ich napĺňa

Až 48 % ľudí na Slovensku robí prácu, ktorá ich baví a napĺňa. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Slovenského národného panelu, ktorý sa uskutočnil v máji tohto roka na vzorke 1027 respondentov. Viac ako polovica oslovených zároveň považuje svoje pracovné prostredie za priateľské a s kolegami dobre vychádza.

 Prieskum sa zaujímal o to, prečo ľudia zostávajú na rovnakom pracovisku niekoľko rokov. Tretina z nich uviedla, že sa v práci "nepretrhnú", respektíve nikto sa nestará o to, čo skutočne robia, a to je aj dôvod, prečo v nej zostávajú. Ďalším faktorom je, že vo svojej oblasti nemajú veľa iných možností a novú prácu by si hľadali len ťažko.

Respondenti boli najčastejšie spokojní s lokalitou, v ktorej pracujú, najmä pokiaľ sa nachádza blízko ich bydliska. Skvelý nadriadený či dobrý kolektív bol tiež dôvodom, prečo Slováci zostávajú dlhé roky v práci.

Z prieskumu vyplynulo, že vzťahy na pracovisku pozitívne hodnotí 71 % ľudí. Najviac respondentov z prieskumu pracovalo v kolektíve väčšom ako 30 ľudí, častejšie vo veku 35 až 59 rokov. Rozšírené boli aj pracovné kolektívy od šiestich do desiatich ľudí. Viac ako polovica opýtaných si so všetkými kolegami v práci tyká, na Slovensku je to 61 %.

Slováci svoje vzťahy na pracovisku označili za priateľské a priznali, že s kolegami preberajú aj témy zo súkromného života, prípadne sa poznajú s ďalšími rodinnými príslušníkmi svojich kolegov. S pracovnými nezhodami a konfliktami sa stretlo len osem percent ľudí.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Prieskum Pracovisko Lokalita Vzťahy
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy