Blíži sa čas letných dovoleniek a brigád. Ak počas najbližších týždňov plánujete vycestovať do zahraničia, máme pre vás niekoľko praktických tipov, aby ste predišli problémom. Ak sa chcete vyhnúť katastrofickým scenárom, musíte byť pripravení nielen na to dobré, čo vás čaká, ale aj na to zlé, čo vás môže postretnúť.
Brigády v zahraničí sú lákadlom pre mnohých študentov, najmä čo sa týka vyšších zárobkov v porovnaní so Slovenskom. S vyšším počtom ľudí a pracovných ponúk sa ale zvyšuje aj riziko toho, že naletíte nejakému podvodníkovi.
Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku radí, ako predísť problémom. V prvom rade by ste nemali veriť všetkým ponukám práce, najmä tým, ktoré vyzerajú až podozrivo dobre a výhodne. Nikdy nepodpisujte nič, čomu nerozumiete a dohodu o práci si nechajte poslať elektronicky ešte pred odchodom do zahraničia.
V žiadnom prípade nikomu neodovzdávajte svoje doklady a pýtajte si ich vždy späť. Pre istotu si ich odfoťte aj do mobilu. Svojim blízkym povedzte, kam idete, kde budete bývať a ideálne im pošlite aj nejaké fotografie. Pravidelne sa im hláste, aby o vás mali aktuálne informácie.
Dajte si pozor na obchodníkov s ľuďmi
Ministerstvo vnútra SR upozorňuje aj na obchodovanie s ľuďmi. Dochádza k nemu predovšetkým vtedy, „ak je osoba nútená robiť veci, ktoré robiť nechce, ak má pocit, že je monitorovaná a kontrolovaná inou osobou, vystavená vyhrážaniu alebo násiliu a je obmedzená jej sloboda pohybu“.
Potenciálni páchatelia majú zväčša presne rozdelené úlohy, medzi ktoré patrí napríklad náborár, prepravca, odovzdávateľ, strážca, kupliar, dohadzovač, šéf alebo poskytovateľ priestorov. Väčšinou ide o osoby vo veku od 18 do 55 rokov a v 80 % prípadov páchajú tento druh trestnej činnosti muži.
Obchodovanie s ľuďmi môže prebiehať formou nútenej prostitúcie, pracovného a sexuálneho vykorisťovania, žobrania, ale aj nútených sobášov. Najčastejšie k tomu dochádza v Nemecku, Rakúsku. Írsku, Veľkej Británii, Taliansku, Holandsku, Švajčiarsku a Dánsku.
V prípade núdze vám pomôže veľvyslanectvo
Ak sa vám niečo nebude pozdávať alebo sa budete cítiť v nebezpečenstve, môžete využiť Národnú bezplatnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi na čísle 0800 800 818. Rovnako sa môžete obrátiť na veľvyslanectvo, ktoré vám pomôže aj so stratenými alebo odcudzenými cestovnými dokladmi. Zoznam slovenských zastupiteľských úradov v zahraničí nájdete na tomto odkaze.
Rozhodne tieto informácie nepodceňujte a radšej si ich prečítajte. Nikdy neviete, kedy sa vám tieto poznatky zídu. V núdzi sa nemusíte ocitnúť len vy, ale môže to byť niekto blízky. Tieto veci sa nedejú len na spomínaných brigádach, ale aj počas letných dovoleniek. Práve v tomto období je počet podvodníkov a kriminálnikov vyšší, pretože vedia, že ľudia budú cestovať po celom svete.
Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.