Letné brigády študentov: Stručný prehľad, ako sa vyvarovať najčastejším chybám

Letné prázdniny sú ideálnym časom, kedy si môžu študenti privyrobiť a nadobudnúť pracovné skúsenosti, ktoré by im mohli byť neskôr nápomocné pri hľadaní reálneho zamestnania. Študenti stredných a vysokých škôl môžu pracovať na dohodu o brigádnickej činnosti, ktorá im prináša značné výhody, no prináša so sebou aj určité limity, ktoré je potrebné dodržať.

 • Aké sú pravidlá pri uzatvorení dohody o brigádnickej činnosti študentov?
 • Ktorých najčastejších chýb sa dopúšťajú študenti?
 • Prečo sa študentom oplatí pracovať na dohodu o brigádnickej činnosti?

Kto má nárok pracovať na dohodu o brigádnickej činnosti študentov?

Dohoda o brigádnickej činnosti je limitovaná viacerými faktormi, ktoré musí brigádnik splniť. Musí mať v prvom rade status študenta, dosahovať minimálnu a maximálnu vekovú hranicu a nemôže prekročiť povolený týždenný pracovný fond.

 • status študenta prináleží žiakom strednej školy (denná alebo externá forma) a študentom dennej formy vysokoškolského štúdia 
 • dohodu môže uzatvoriť len žiak starší ako 15 rokov a študent, ktorý nedovŕšil 26 rokov 
 • práca študentov má stanovený priemerný rozsah, a to najviac 20 hodín týždenne
 • dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na dobu určitú, najviac 12 mesiacov (počas tejto doby sa rozratáva priemerný týždenný počet odpracovaných hodín) 

Ako je to s tohtoročnými čerstvými maturantmi a absolventmi vysokej školy? 

Na dohodu o brigádnickej práci študentov má nárok pracovať aj čerstvý maturant po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky až do 31. októbra 2024. To isté platí aj pre absolventov vysokoškolského štúdia, po ukončení dennej formy prvého stupňa, tj. po štátniciach majú taktiež nárok pokračovať vo výkone práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov až do 31. októbra 2024.

Aké sú vekové obmedzenia začínajúcich mladých brigádnikov?

Zákon síce nedefinuje vek žiaka strednej školy, ale vo všeobecnosti platia pravidlá, že študent môže uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študentov po dovŕšení veku 15 rokov, na druhej strane do práce nemôže nastúpiť skôr, ako ukončí povinnú školskú dochádzku tj. je povinný absolvovať minimálne desať ročnú školskú dochádzku, alebo najneskôr 31. augusta príslušného školského dovŕšiť vek 16. rokov.

Existujú aj výnimky, pri ktorých môžu osoby mladšie ako 15 rokov vykonávať určité pracovné činnosti, jedná sa predovšetkým o kultúrne, športové, umelecké a reklamné činnosti vrátane modelingu.

Nenechajte sa oklamať a skontrolujte si, čo podpisujete

Nie každý zamestnávateľ je čestný, aj z toho dôvodu je potrebné byť obozretný. Dohoda o brigádnickej práci študentov musí obsahovať:

 • dohodnutý výkon práce,
 • dohodnutú odmenu,
 • dohodnutý rozsah pracovného času (študenti mladší ako 18 rokov max. 8 hodín a starší ako 18 rokov max. 12 hodín)
 • dobu, na ktorú sa dohoda uzatvára, tj. max. 12 mesiacov,

Netreba zabudnúť na podstatnú časť, a to prílohu potvrdenie o štatúte žiaka strednej školy alebo študenta dennej formy vysokoškolského štúdia.

Aké výhody vyplývajú pre brigádnikov?

Najväčšou výhodou plynúcou pre brigádnika je fakt, že nemusí platiť preddavok na daň vo výške 19 % z odmeny, ktorú za brigádu dostane. Nesmie však zabudnúť na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. Ak základ dane, ktorým je hrubý príjem znížený o poistné, nepresiahne 470,54 eur za mesiac, nie je povinný preddavky platiť.

Finančná správa upozorňuje študentov, že ak ich celkové zdaniteľné príjmy v tomto roku presiahnu sumu 2 823,24 eur, sú povinní podať do konca marca 2025 daňové priznanie. Ak ich príjmy budú nižšie ako uvedená suma, potom nebudú povinní podávať daňové priznanie.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Dohoda Študenti Pravidlá Výhody Brigádnická činnosť
 • Autor: © Zoznam
 • Zdroj: Foto:, RED
 
Staršie správy
Staršie správy