Ako dlho trvá hackerom prelomiť jedno z vašich hesiel v roku 2024?

Jednoduché osemznakové heslo možno prelomiť hrubou silou za 37 sekúnd, ale na prelomenie 16-znakového hesla je potrebné viac ako storočie. Podľa IT firmy Hive Systems môže aktualizácia hesla tak, aby bolo dlhšie a obsahovalo kombináciu písmen, číslic a symbolov, predĺžiť čas, ktorý hacker potrebuje na jeho prelomenie.

Jednoduché osemznakové heslo možno prelomiť hrubou silou za 37 sekúnd, ale na prelomenie 16-znakového hesla je potrebné viac ako storočie. Podľa IT firmy Hive Systems môže aktualizácia hesla tak, aby bolo dlhšie a obsahovalo kombináciu písmen, číslic a symbolov, predĺžiť čas, ktorý hacker potrebuje na jeho prelomenie, aj keď sa opatrenia na šifrovanie hesiel zlepšujú.

Spoločnosť zverejnila svoju tabuľku hesiel 2024, ktorá zobrazuje čas potrebný na prelomenie hesla pomocou najlepšieho hardvéru dostupného spotrebiteľom. Tabuľka sa aktualizuje každý rok.

Mnohé webové stránky v súčasnosti vyžadujú heslo s najmenej ôsmimi znakmi s kombináciou písmen, číslic alebo symbolov, ale podľa odborníkov by sme sa mohli dočkať aktualizácie, pretože dlhšie heslo ponúka hackerom podstatne väčší počet možných kombinácií na uhádnutie.

Na prelomenie jednoduchého osemznakového hesla zloženého len z číslic stačí 37 sekúnd pri použití metódy hrubej sily, ktorá využíva metódu pokusov a omylov a skúša čo najviac kombinácií. Ak sa počet znakov zdvojnásobí, hacker by na jeho určenie potreboval 119 rokov.

Odborníci obhajujú dlhšie heslá, aj keď sú jednoduchšie. Osemznakové heslo, ktoré mieša čísla s veľkými a malými písmenami a symbolmi, vyžaduje na prelomenie sedem rokov, čo je stále menej času, ako je potrebné na prelomenie 16-znakového hesla zloženého len z čísel.

Čas potrebný na prelomenie hesla bol v tohtoročnej tabuľke dlhší, pretože firma analyzovala robustnejšiu metódu šifrovania hesiel.

Upozornili však, že predĺženie času potrebného na prelomenie hesla "pravdepodobne nepotrvá dlho, pretože v nasledujúcich rokoch sa zvýši výpočtový výkon".

Heslá testované spoločnosťou Hive Systems sú tiež náhodne generované.

Ak bolo heslo v minulosti ukradnuté, používa slovníkové slová alebo ak bolo opakovane používané na rôznych webových stránkach, čas potrebný na jeho prelomenie sa výrazne znižuje.

Ako dlho trvá hackerom Galéria fotiek (2)

Nové bezpečnostné prvky sa vyžadujú čoraz častejšie

Ak si chcete otestovať silu svojich hesiel, na webovej stránke How secure is my password? (Ako bezpečné je moje heslo?), ako už názov napovedá, sa dozviete, či ho treba zmeniť.

Hoci dlhšie heslá poskytujú lepšiu ochranu, ich správa môže byť náročná, preto sú obľúbeným riešením správcovia hesiel, ktorí bezpečne ukladajú a šifrujú prihlasovacie údaje.

Správca hesiel navyše uprednostňuje používanie jedinečných, komplexných prihlasovacích údajov, ktoré obmedzujú bezpečnostné riziko v prípade narušenia údajov.

Aj keď je vaše heslo slabé, webové stránky majú zvyčajne bezpečnostné funkcie na zabránenie hackerským útokom pomocou hrubej sily, ako je obmedzenie počtu pokusov.

Portály vedúce k citlivým informáciám tiež často používajú ďalšiu vrstvu zabezpečenia, ako je dvojfaktorové overovanie, aby sa zabránilo podvodom.

Zatiaľ čo predtým sa odporúčali časté zmeny hesiel, odborníci teraz zdôrazňujú vytváranie silných, jedinečných hesiel a ich dodržiavanie, pokiaľ nie sú kompromitované.

Tento prístup sa považuje za účinnejší ako časté zmeny, ktoré môžu viesť k slabším heslám a opakovanému používaniu podobných hesiel.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Bezpečnosť Hacker Heslo 2024
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy