Snowflake generation: Pravda o tom, prečo sa dnešní mladí ľudia nevedia o seba postarať

Určite ste si už všimli, že dnešní mladí ľudia sa výrazne odlišujú od starších generácií. Nechce sa im pracovať, často striedajú pracovné pozície, väčšinu času trávia na sociálnych sieťach a s ničím nie sú spokojní. Dostali už dokonca aj svoje vlastné pomenovanie.

Ide o Snowflake generation, teda generáciu snehových vločiek. Niektoré zdroje uvádzajú, že ide o ľudí narodených v rokoch 1995 až 2010. Podľa iných ide o ľudí, ktorí sa stali dospelými v roku 2010 alebo neskôr. Hlavnou črtou tejto generácie je, že sú náchylnejší na urážanie a sú viac emocionálne zraniteľní. Sú psychicky labilnejší a ak sa názory niekoho iného nezhodujú s tými ich, cítia sa dotknuto. 

Prečo práve snehová vločka?

Hovorí sa, že každá snehová vločka je jedinečná, pretože neexistujú dve úplne rovnaké. Ľudia, ktorí patria do generácie snehových vločiek, si o sebe často myslia, že sa svet točí iba okolo nich a reagujú prehnane na všetko, s čím nie sú stotožnení. To spôsobuje problémy nielen ich rodinným príslušníkom a kamarátom, ale aj zamestnávateľom. 

Mladí ľudia ťažko prijímajú kritiku a namiesto toho, aby sa poučili a ospravedlnili, radšej dané miesto opustia. Neúspech si kladú za svoju vinu a odráža sa to aj na nízkom sebavedomí, strese či nebodaj depresii. Z toho dôvodu častejšie striedajú prácu a na jednom mieste nevydržia príliš dlho. 

Mladí ľudia sa o seba nedokážu postarať

Pre generáciu snehových vločiek je charakteristický aj fenomén bumerangu. Čoraz vyššie percento mladých sa po skončení školy vracia naspäť k rodičom, kde neraz bývajú aj po tridsiatke. Nielen, že sa nedokážu o seba postarať, ale sú na rodičoch aj finančne závislí. Nemajú vlastnú prácu a ak aj áno, nič si nedokážu odložiť a všetko minú na seba a na zbytočnosti. 

Snowflake generation a trh práce

Manuálna práca týmto mladým ľuďom nič nehovorí a radšej by si na seba zarobili prostredníctvom internetu a sociálnych sietí. Veľa mladých ľudí túži po tom, aby sa z nich stali influenceri alebo youtuberi. Klasické pracovné miesta prehliadajú a týka sa to aj tých lepšie platených. 

Do nepríjemnej situácie sa tak dostávajú aj mnohí zamestnávatelia, ktorí vidia riziko v zamestnávaní “snehových vločiek”. Obávajú sa toho, aby nevkladali zbytočné úsilie do niekoho, kto čoskoro z práce odíde len preto, že je náročná. Problém nastáva aj v komunikácii, pretože stačí jedno nesprávne zvolené slovo a objaví sa emociálna labilnosť. 

Mali ste už dočinenia s generáciou snehových vločiek? Ak áno, ako ste danú situáciu vyriešili? 

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

 

Viac o téme: Mladí ľudia Generácia Mileniál Snowflake
  • Autor: © Zoznam/el
  • Zdroj: Foto: Getty, RED

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy