Letušky zverejnili tajomstvá o svojej práci, o ktorých cestujúci vôbec netušili

Stať sa letuškou alebo stewardom v najlepších leteckých spoločnostiach na svete je častokrát ťažšie ako sa dostať na niektoré z najprestížnejších svetových univerzít. Na jedno miesto sa hlási okolo 200 uchádzačov a iba menej ako 1% uchádzačov úspešne absolvuje takýto pracovný pohovor. Iba pre porovnanie: Americká univerzita Harvard každý rok prijme omnoho viac študentov, než letecké spoločnosti príjmu letušiek. Čo je na tejto práci také zaujímavé, aké je to neustále lietať a doslova žiť v oblakoch? Niektorí zamestnanci sa podelili o výhody a nevýhody ich práce a zdieľajú tiež zaujímavé tipy a triky.

Po uzavretí pracovnej zmluvy je letuška povinná pracovať pre spoločnosť určitý počet rokov predtým, ako môže zmeniť svoje zamestnanie. V opačnom prípade musí zaplatiť pokutu.

Keď letušky začnú svoju kariéru, podpíšu zmluvu, v ktorej sľubujú, že nebudú na materskej dovolenke počas nasledujúcich 3 rokov.

Letuška strávi v priemere asi 90 hodín mesačne v oblakoch. Rôzne spoločnosti majú rôzne definície letových hodín: v niektorých spoločnostiach sa začínajú hneď, keď sa zapnutú motory lietadla, a v niektorých, až keď lietadlo začína zrýchľovať na dráhe.

Letušky si často berú so sebou jedlo na občerstvenie v prípade, že musia stráviť noc v inom meste. Vtedy letecké spoločnosti platia za hotelové izby a dávajú im príspevky na jedlo a niektoré ďalšie menšie výdavky.

Nezáleží na výške, ale na schopnosti dosiahnuť na najvyššie police v lietadle. Index telesnej hmotnosti je tiež dôležitý. Uchádzači, ktorí sú príliš chudí alebo príliš tuční, nie sú zamestnávaní. Metabolizmus sa pri častých letoch spomaľuje, preto väčšina z nich počas prvého roku priberie niekoľko kíl.

Ak zamestnanci aerolínií pociťujú závrat, musia trénovať svoj vestibulárny systém. Používajú bežnú kancelársku stoličku: jednu minútu sa otáčajú jedným smerom a ďalšiu minútu sa otáčajú iným smerom. Toto cvičenie robia každý deň po dobu jedného mesiaca, kým nepocítia pokrok.

V luxusných leteckých spoločnostiach nemôžu letušky nosiť zubné strojčeky, ani chrániče úst a musia si vybieliť zuby, aby boli cestujúci spokojní s ich dokonalými úsmevmi. Ľudia, ktorí majú viditeľné materské znamienka, tiež nemôžu byť prijatí do zamestnania.

Ak let mešká, zamestnanci v tom čase nepracujú, čo znamená, že prichádzajú o peniaze nielen za tento let, ale aj za lety, ktoré majú naplánované. Na rozdiel od cestujúcich nedostávajú letušky žiadnu kompenzáciu.

Niektoré letecké spoločnosti poskytujú svojim zamestnancom ubytovanie zdarma. Napríklad všetci leteckí sprievodcovia spoločnosti Emirates sa sťahujú do Dubaja. Spoločnosť platí za všetky výdavky, pokiaľ ide o ubytovanie, poskytuje im bezplatné členstvo v telocvični, saunu a práčovňu, aby si udržali uniformu v perfektnom stave. Tiež môžu pozvať svojich príbuzných, aby ich navštívili až po dobu 2 mesiacov.

V núdzových situáciách by sa mali letušky najprv postarať o seba až potom pomôcť cestujúcim.

Všetky letušky vedia dobre plávať. Jednou z požiadaviek počas rozhovorov je schopnosť plávať 20 až 50 minút. Tiež sa učia prežiť v akejkoľvek situácii - od dažďového pralesa po hory.

Zdielať článok na Facebooku
06.06.2020  |   Foto: Getty, brightside; Autor: © Zoznam/el
Hodnotenie článku:
5.0/5 (1 hlasov)


TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Bill Gates

Úspech je zlý učiteľ. Kvôli nemu si múdri ľudia myslia, že nemôžu prehrať.

Bill Gates