Chcú ušetriť na vianočných darčekoch, ale poriadne riskujú: Colníci zaistili zásielky zo zahraničia, toto všetko objavili

Stovky "fejkov", lieky či omamné látky objavili colníci pobočky Colného úradu (CÚ) Banská Bystrica od začiatku tohto roka pri kontrolách poštových zásielok poslaných z tretích krajín. V prvom novembrovom týždni bola na banskobystrickej pobočke prekonaná hranica tisíc zaistených poštových zásielok, v ktorých sa nachádzal tovar porušujúci práva duševného vlastníctva rôznych oprávnených osôb. TASR o tom v utorok informovala Katarína Podhorová, vedúca oddelenia a hovorkyňa CÚ Banská Bystrica, Finančné riaditeľstvo SR.

"Najčastejšie išlo o falošné detské plastové stavebnice napodobňujúce originálne stavebnice značky LEGO, respektíve obsahujúce totožné minifigúrky. Príslušníci finančnej správy v Banskobystrickom samosprávnom kraji za uplynulých 11 mesiacov zaistili vyše 340 zásielok takých stavebníc. V tesnom závese nasledujú falzifikáty oblečenia a obuvi prestížnych značiek. Zvýšený počet zásielok sa očakáva najmä v predvianočnom a povianočnom období. Ide o falzifikáty rôznych známych značiek, ktoré sú doručované na Slovensko primárne z čínskych e-shopov, prípadne z rôznych podvodných stránok, ktoré sa tvária ako oficiálny predajný kanál výrobcu," priblížila Podhorová.

Podľa nej taký tovar porušuje právo duševného vlastníctva a je vo väčšine prípadov nevyhovujúcej kvality, ako aj zo strany použitých materiálov tak i zo strany jeho spracovania. Preto pri nákupe je dôležité dobre si preveriť stránky predajcu, aby kupujúci zbytočne neprišiel o peniaze.

"Príslušníci finančnej správy pravidelne nachádzajú v zásielkach rôzne tovary, ktoré podliehajú zákazom či obmedzeniam pri dovoze. Ide najmä o lieky, časti a súčasti zbraní, chránených druhov rastlín i živočíchov a výrobkov z nich, látok s hormonálnym a anabolickým účinkom, respektíve omamných a psychotropných látok. V týchto prípadoch by mali byť ľudia obzvlášť obozretní, keďže bez príslušných povolení alebo certifikátov sa k zásielkam nedostanú," upozornila Podhorová.

Rizikom sú podľa nej i lieky na podporu potencie, liečbu akné, depresie, parazitických či iných infekcií, ktoré prichádzajú primárne z Indie. V drvivej väčšine sú to lieky viazané na lekársky predpis. Pochádzajú z neznámych zdrojov a sú v nich použité neznáme látky.

"Zaujímavosťou na pobočke bol tiež dovoz čaju zo sušených a rozdrvených listov koky, ktorý odoslali z Južnej Ameriky. Vykonaným narkotestom bola v čaji zistená prítomnosť kokaínu," dodala Podhorová.

Finančná správa pravidelne vyzýva kupujúcich, aby boli pri internetových objednávkach opatrní. Tovar, ktorý je predmetom predaja, nemusí byť len nekvalitný, ale môže ohrozovať zdravie a bezpečnosť ľudí. Kupujúci môže tak z rôznych zahraničných či neoverených zdrojov nevedomky finančne podporovať nelegálnu činnosť.

Zdielať článok na Facebooku
20.11.2019  |  Foto: gettyimages; Autor: © Zoznam/TASR, red.
Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Bill Gates

Úspech je zlý učiteľ. Kvôli nemu si múdri ľudia myslia, že nemôžu prehrať.

Bill Gates