Slovensko medzi prvými v najhoršom: Najrýchlejšie zdražovanie potravín, pozrite sa, ako stúpli ceny od roku 2000

Od začiatku milénia zdraželi potraviny na Slovensku o 46 %. Spolu s Rakúskom je SR v strede európskeho rebríčka. Informovala o tom Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho, družstva (SFD).

Slovensko si podľa nej v tomto roku pripisuje na svoje konto nelichotivé prvenstvo v EÚ, nakoľko ceny potravín a nealkoholických nápojov v SR rastú najvýraznejším tempom v rámci celej EÚ. "Pri pohľade na cenový vývoj od začiatku milénia to ale s umiestnením Slovenska v európskom rebríčku nie je až také tragické. Slovensko spolu s Rakúskom zaznamenali od roku 2000 nárast cien potravín a nealkoholických nápojov zhodne o 45,7 % a v rámci pomyselného rebríčka EÚ im patria priečky uprostred," spresnila.

Jednoznačne najpomalší nárast cien potravín a nealkoholických nápojov v období 2000 až 2017 evidovali podľa nej v Írsku, a to o 7,6 %. V prípade Portugalska od začiatku milénia narástli ceny potravín a nealko nápojov o 27,5 %, vo Francúzsku a Holandsku zhodne o 31 %. Naopak, absolútnym rekordérom, a teda ekonomikou s najrýchlejším nárastom cien potravín a nealkoholických nápojov (až o 185,6 %), je Rumunsko. O vyše 120 % vzrástli ceny potravín od roku 2000 aj v Maďarsku a Lotyšsku.

Čo zdraželo a čo zlacnelo?

Poznamenala, že za posledných 17 rokov ceny tovarov a služieb na Slovensku vzrástli celkovo o 64,1 %. Najvýraznejší nárast sa zaznamenal v týchto oblastiach:
vzdelávanie - o takmer 173 %.
bývanie a energie - nárast cien o takmer 140 %
nábytok a zariadenie domácností - lacnejšie ako na začiatku milénia, a to asi o 9 %.

Platy vzrástli tiež, pozrite sa, o koľko

"Len pre zaujímavosť, podľa prepočtov údajov Štatistického úradu, priemerné nominálne mzdy Slovákov zaznamenali od roku 2000 nárast o 145 %. Podľa štatistík tak platy Slovákov za posledných 17 rokov vzrástli výraznejšie ako ceny tovarov a služieb, ale aj ako ceny samotných potravín, či nealkoholických nápojov," dodala Sadovská.

Zdielať článok na Facebooku
04.09.2018  |  Zdroj: TASR, redakcia; Foto: gettyimages
Hodnotenie článku:
1.8/5 (4 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin