Chceli opraviť 500-ročnú pamiatku, zmenili ju na hanbu: Takto to vyzerá, keď sa práca zverí amatérom

Svätý Juraj a drak. Tak sa volá socha z prvej polovice 16. storočia, umiestnená v mestečku Estella na severe Španielska, ktorú sa miestna farnosť rozhodla dať zreštaurovať. Nebol to však najlepší nápad, pretože 500-ročná historická pamiatka je dnes po neodbornom zásahu už len na smiech. Socha zobrazujúca rytiera na koni, stojacom na mytologickom zvierati, je totálne zničená neprofesionálnou robotou.

 

Takto vyzerala socha ešte nedávno

 

Originálne farby na soche spred 500 rokov boli nahradené silnými a jednoliatymi tónmi, ktoré pôvodné dielo úplne zmenili. Podľa informácií požiadal o renováciu sochy pastor kostola miestnu učiteľku Tá sa zverejnej úlohe veľmi potešila. Žena, ktorú v miestnych médiách označujú ako Carmen, učí v miestnej škole výtvarnú výchovu. Na výsledku sa však jej znalosti o umení veľmi neprejavili.

„Pôvodné dielo nebolo zreštaurované s rešpektom, zmenili sa základné prvky, farby a odtiene, čo úplne zmenilo celú sochu,“ povedal starosta mesta. Farby, ktoré učiteľka použila, boli úplne odlišné od tých pôvodných, takisto nezachytila ani výraz tváre rytiera či zvierat. Pri renovácií bola tiež použitá aj sadra a nie je isté, či bude možné obnoviť pôvodné farby. Vzniknutá škoda je, zdá sa, nenávratná a situácia ešte bude mať dohru. Fara totiž zadala žiadosť o renováciu bez toho, aby o tom informovala mesto. Mala však povinnosť požiadať o povolenie na renováciu jednak mesto, ako aj pamiatkárov.

A síce sú španielski pamiatkári zhrození a nahnevaní, internetom sa už šíria fotografie nešťastne vynovenej sochy a ľudia sa na nej poriadne zabávajú. Veď sa pozrite sami, ako vyzerá sfušovaná práca.

 

Zdielať článok na Facebooku
11.08.2018  |  Zdroj: boredpanda, thesun; Text: jm; Foto: boredpanda.com
Hodnotenie článku:
2.5/5 (8 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin