O prácu sa báť nemusia: 10 povolaní, po ktorých bude najvyšší dopyt najbližších 10 rokov

Chceli by ste vidieť do budúcnosti? Zaujíma vás, ako sa bude vyvíjať pracovný trh – po akých povolaniach bude najväčší dopyt? Podľa globálnej nadácie Nesta, zameranej na inovácie, bude do roku 2030 najžiadanejších týchto 10 povolaní. Zistite, či vám hrozí, že prídete o prácu. Rozhodujete sa o výbere povolania? Toto vám môže pomôcť.

 

 

 

 

 1. Učiteľ
  ​V budúcnosti budú veľmi žiadaní kvalitní učitelia. Toto povolanie sa totiž – aj napriek značnému pokroku v oblasti robotiky a automatizácie, bude dať len ťažko nahradiť.
 2. Športový terapeut
  Mladá generácia viac dbá o cvičenie a veľa času trávi v posilňovni zlepšovaním a zdokonaľovaním svojej postavy. Nepredpokladá sa, že by sa tento trend obrátil a aj preto bude potrebných viac osobných trénerov, ale aj športových terapeutov či výživových poradcov.
 3. Majster v odbore
  Či už ide o mäsiara, kaderníka, barbera alebo pražiara kávy. Zákazníci totiž budú ochotní platiť za pridanú hodnotu – ak pôjde o lokálne, autentické a špecializované služby, ktoré daný majster ponúka. Kvalitné domáce mäso, zážitok z oholenia brady či nezameniteľná chuť kávy – toto všetko začne mať čoraz väčšiu hodnotu.
 4. Zručný robotník
  Sklár, dlaždič, stolár či iné manuálne, náročné na detail, práce sa len ťažko budú dať nahradiť robotmi.
 5. Pracovníci v gastronómii
  Ľudia čoraz viac prahnú po nových jedlách a chutiach, po zážitkoch zo stolovania. Aj preto oblasť gastronómie zažíva veľký boom. Šéfkuchári, baristi, čašníci, ktorí vedia robiť svoju prácu, sú originálni, flexibilní a vedia komunikovať s ľuďmi, budú v nasledujúcich rokoch veľmi žiadaní.
 6. Inžinieri
  Čoraz viac ľudí sa sťahuje do mesta za prácou. Preto bude nutných viac inžinierov: dopravných, ktorí budú navrhovať cesty, ale napríklad aj sieťových, ktorí budú zabezpečovať pripojenie na internet a pod.
 7. Zdravotník
  Keďže vek dožitia sa predlžuje, bude nevyhnutné, aby sa o starších ľudí mal kto postarať.
 8. Veterinárna setra
  V súčasnosti je tiež rozšírené, že čoraz viac ľudí vlastní domáce zvieratko a v mnohých domácnostiach je členom rodiny. Snažia sa, aby im zvieratko robilo radosť čo najdlhšie a preto neváhajú investovať do jeho zdravia. Aj preto sa odhaduje, že zručnosti veterinárnej sestry budú požadované v najbližších 10 rokoch.
 9. Obchodník
  Vedieť predať, byť originálny a flexibilný – to sú základné predpoklady dobrého obchodníka. Tí budú stále žiadaní, pretože pri komunikácii so zákazníkom – narozdiel od robotov, prinesú autentickosť a ľudskosť.
 10. Kreatívec
  Nech sa roboty snažia akokoľvek, je vec, ktorú – zatiaľ – neprekonajú. A tou je kreativita. Preto si všetci dizajnéri, marketéri a spisovatelia môžu vydýchnuť, nehrozí im, že prídu o prácu.
Zdielať článok na Facebooku
10.07.2018  |  Zdroj: monster.co.uk; Text: jm; Foto: gettyimages
Hodnotenie článku:
2.5/5 (8 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin