Ďalšie predlžovanie odchodu do dôchodku: Dožijeme sa penzie?

Od 1. januára budúceho roka sa má na Slovensku zvýšiť vek odchodu do dôchodku o 63 dní. Od roku 2019 tak bude dôchodkový vek predstavovať 62 rokov a 202 dní. Vyplýva to z opatrenia ministerstva práce, ktoré predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Vek odchodu do dôchodku sa každoročne predlžuje o určený počet dní, ktorý sa stanovuje v závislosti od vývoja priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy, a to na základe údajov Štatistického úradu SR. Pre tento rok je dôchodkový vek stanovený na 62 rokov a 139 dní. Oproti dôchodkovému veku 62 rokov a 76 dní, ktorý bol platný pre rok 2017, sa dôchodkový vek v tomto roku predĺžil o 63 dní.

Podľa ministerstva práce bude celkový vplyv predĺženia veku odchodu do dôchodku na rozpočet verejnej správy v budúcom roku pozitívny. Dôvodom je, že sa predpokladajú nižšie výdavky na výplatu novopriznaných dôchodkových dávok v porovnaní so súčasným stavom.


Prečítajte si tiež: Tu by ste chceli pracovať aj vy: 15 miest, kde majú zamestnanci skvelé platy, no pracujú menej


Podľa odhadov ministerstva práce by sa malo predĺženie veku odchodu do dôchodku v budúcom roku dotknúť približne 36.500 ľudí. Neskorším odchodom sa podľa rezortu zníži príjem týchto ľudí zo Sociálnej poisťovne v budúcom roku v priemere o 1031 eur. "Poistenci, ktorí odídu do dôchodku v roku 2019, však strávia v priemere na dôchodku rovnaké obdobie ako poistenci, ktorí odišli do dôchodku v rokoch 2015 až 2018 a teda im bude vyplatený v priemere ten istý počet dôchodkov," tvrdí ministerstvo.

Zdielať článok na Facebooku
27.06.2018  |  Zdroj: TASR, redakcia; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
1.0/5 (1 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin