Lekári by mali ordinovať aj poobede: Návrh sa im nepáči, pracovať dlhšie nechcú

Lekári nesúhlasia s navrhovaným predĺžením ordinačného času na 35 hodín týždenne pre všeobecných lekárov. Zároveň budú povinní ordinovať minimálne dva dni v týždni do 15. hodiny. Ako povedal v utorok (10.10.) na tlačovej konferencii prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár, lekárska obec vníma takýto krok veľmi negatívne. "Zmeny podobného charakteru nebudú viesť k rozvoju primárnej sféry a v konečnom dôsledku ani nezvýšia dostupnosť zdravotnej starostlivosti," dodal.

 

"Tridsaťpäťhodinový ordinačný čas nie je pre nás 35 hodín v práci," upozornil Kollár s tým, že ide len o čas pre pacientov. Podľa všeobecného lekára a člena Rady SLK Petra Pekaroviča by to v praxi znamenalo, že lekári by pracovali deväť až desať hodín denne. "Neviem, či si to dostatočne uvedomili poslanci, že čistý ordinačný čas, je len ten čas, ktorý venujeme priamo pacientovi," skonštatoval Kollár. Naznačil, že takýto krok by mohol zlikvidovať ambulantný sektor na Slovensku. "Všeobecní lekári si nezaslúžia, aby v ambulancii skapali," zdôraznil Pekarovič.

Predĺženie ordinačnej doby na 35 hodín týždenne je likvidačné, myslí si prezident ASL SR Marián Šóth. "Povinnosť ordinovať sedem hodín z osemhodinového pracovného času neumožňuje lekárovi sa venovať ďalším činnostiam, ktoré sú pre chod ambulancie a dostupnú zdravotnú starostlivosť pre pacienta nevyhnutné, ako aj ďalšiemu vzdelávaniu, čo je povinnosť pre každého lekára," povedal. Rozšírenie ordinačných hodín môže podľa Šótha poskytovanie primárnej zdravotnej starostlivosti ohroziť. Lekári toho už teraz majú v ordináciách veľa, tvrdí.

"Vykonávame v poobedňajších hodinách plánovanú návštevnú službu v bydlisku pacienta, vyhotovovanie lekárskych správ, návrhov na kúpeľnú liečbu, posudzujeme pacientov v spolupráci so sociálnou poisťovňou, robíme administratívu, výkazy či zabezpečujeme prevádzku," priblížil Šóth. Zavedenie 35-hodinovej povinnosti do zákona vníma ASL ako neopodstatnené, argumentuje, že môže mladých lekárov demotivovať začať prax ambulantného všeobecného lekára.


Prečítajte si tiež: Oddnes hľadajú ľudí: Jaguar Land Rover ponúka 1 000 voľných miest a takéto platy


"Centrálna regulácia určite nie je namieste a paradoxne spôsobí zrušenie ambulancií v niektorých regiónoch. Máme akútny dlhodobý nedostatok záujmu o odbory všeobecného lekárstva a sme v období prirodzeného odchodu všeobecných lekárov z dôvodu veku, ktorý zasiahne asi 500 ambulancií. Navrhovaná úprava ordinačných hodín zákonom je absolútnym hazardom," uviedol prezident SSVPL Peter Makara. Rovnako ako Kollár upozornil, že návrh neznamená zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov, len zhorší pracovné podmienky všeobecným lekárom.

Poslanci parlamentného zdravotníckeho výboru minulý týždeň odsúhlasili pozmeňujúci návrh k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý má zmeniť rozsah ordinačných hodín všeobecných lekárov. Ministerstvo zdravotníctva pôvodne navrhlo, aby praktickí lekári ambulovali minimálne 30 hodín týždenne, z toho dvakrát mali byť v ambulancii do 14.00 h. Po zásahu poslancov to má byť 35 hodín s tým, že najmenej dvakrát za týždeň lekár bude ordinovať do 15.00 h. Pacientom to má umožniť navštíviť lekára počas dňa, aby nemusel vyhľadávať pohotovosť.

Zdielať článok na Facebooku
10.10.2017  |  Zdroj: TASR, redakcia; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
2.3/5 (3 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin