Skvelá práca slovenských vedcov: Vyšľachtili novú rastlinu, chcú ju aj firmy zo zahraničia

Zdroj: pixabay

Úrad Spoločenstva pre odrody rastlín vo Francúzsku udelil Prešovskej univerzite (PU) v Prešove, ako jedinému pracovisku na Slovensku pre šľachtenie liečivých rastlín, právnu ochranu na odrodu mäty piepornej (Mentha × piperita) s názvom Kristinka. Dvojročné testovanie potvrdilo registráciu tejto odrody na území Európskeho spoločenstva na obdobie 25 rokov (2017-2042). Informoval o tom tajomník Fakulty humanitných a prírodných vied PU Tomáš Burger.

 

Výskumu a šľachteniu liečivých rastlín na PU sa už niekoľko rokov venujú na Katedre ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV). Získať osvedčenie liečivej rastliny udelené implementovaným európskym odrodovým úradom sa prešovským vedcom podarilo po prvý raz.

"Máme obrovskú radosť z toho, že sa potvrdilo naše mnohoročné výskumné úsilie a odrodový materiál prešiel bez problémov testami odlišnosti, vyrovnanosti a stálosti," uviedol Ivan Šalamon z Katedry ekológie FHPV, ktorý má 80-percentný autorský podiel na vyšľachtení odrody. Podľa jeho slov rozhodujúci a originálny význam odrody spočíva vo veľmi vysokom obsahu mentolu, až 77 percent v silici, ktorej obsah sa pohybuje do 2,5 percenta v suchej mätovej vňati. "Mentol, ako jedna z 200 prírodných látok vyskytujúcich sa v silici, sa využíva na potlačenie citlivosti nervových zakončení (pocit chladu), pôsobí na zvýšenie sekrécie žlčníka. Je známy jeho priaznivý účinok pri tráviacich ťažkostiach, poruchách pečene a obličiek. Ročný dovoz čistého mentolu len do USA podľa štatistík predstavuje 1500 ton v celkovej výške viac ako 20 miliónov USD," povedal Šalamon. 


Prečítajte si tiež: Hľadáte zamestnanie s budúcnosťou? Táto práca vás uživí


Záujem o novú odrodu mäty piepornej prejavili viaceré spoločnosti. Jednou z nich je aj firma, ktorej ročná spotreba mätovej vňate na výrobu rôznych druhov bylinných čajov predstavuje päť ton. "Po diskusii s jej majiteľmi je záujem o dodávku 150.000 sadeníc našej odrody 'Kristinka',“ doplnil Šalamon. Rokovania prebiehajú aj so zástupcami firmy zameranej na kozmetický a potravinársky priemysel, s možnosťou záujmu až o 300 kg silice s profilom látkového zloženia odrody Kristinka. 

FHPV PU sa nachádza na prvej priečke rebríčka najlepších filozofických fakúlt slovenských vysokých škôl, ktorý zostavuje Akademická rankingová agentúra (ARRA) na základe hodnotenia údajov o kvalite vzdelávania a výskumu. Na FHPV v rámci štyroch katedier a jedného ústavu v súčasnosti študuje 1037 študentov.

Viac o téme: Slovensko Rastlina Na Slovenskí Úspech Veda Mäta Vedci Slovensku Kristinka Šľachtenie Mäty
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: TASR; Foto: pixabay.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy