Predavačov a pokladníkov čaká viac voľna: Obchody by mali byť zatvorené aj počas týchto sviatkov

Počas štátnych sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja by mali byť na Slovensku zatvorené obchody. Novinku prináša zmena Zákonníka práce od koaličných poslancov. Právnu normu dnes odobrila väčšina členov Ústavnoprávneho výboru NR SR a odporučila schválenie právnej normy na marcovom zasadnutí pléna.

"V záujme ochrany zamestnancov sa v súlade s kultúrnymi tradíciami SR ustanovujú dni, počas ktorých nie je možné nariadiť a ani dohodnúť so zamestnancom prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác," píšu predkladatelia v návrhu.

Týmito dňami majú byť: 1. január, 6. január, Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa, Veľkonočný pondelok do 14. hodiny, 1. máj, 8. máj, 5. júl, 29. august, 1. september, 15. september, 1. november, 17. november, 24. december po 12. hodine, 25. december a 26. december.

Aj doteraz platí na Slovensku zákaz maloobchodného predaja počas niektorých dní, tých je však výrazne menej. Ide o 1. január, Veľkonočnú nedeľu, 24. december po 12. hodine a 25. december.


Prečítajte si tiež: Milujete alebo neznášate svoju prácu? PRIESKUM


V prípade zatvorenia obchodov počas Veľkonočného pondelka by však mala ešte počas druhého čítania nastať zmena v navrhovanej novele. Aktuálne predkladatelia navrhujú, aby sa mohli obchody v tento deň otvoriť od 14.00 h. Poslanci však už pripustili, že aj po diskusii so zamestnávateľmi bude vhodnejšie, aby boli predajne zatvorené počas celého Veľkonočného pondelka. Celkovo by tak mali byť na Slovensku po novom zatvorené obchody 15,5 dňa v roku.

Zdielať článok na Facebooku
15.03.2017  |  Zdroj: TASR; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
3.3/5 (3 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin