Máte druhý pilier? Pozrite sa, aká je priemerná výška vyplácanej penzie

Priemerná mesačná výška doživotných dôchodkov z druhého piliera vyplácaných životnými poisťovňami ku koncu minulého roka dosiahla 25,63 eura. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Mesačný neindexovaný dôchodok poisťovne vyplácali v priemernej sume 25,62 eura a dostávalo ho 525 klientov. "Mesačný indexovaný dôchodok mal v priemere výšku 26,54 eura a poberalo ho 10 klientov,“ uviedol. Priemerná vyplácaná mesačná výška doživotného dôchodku podľa Višvádera klesla. V roku 2015 bola táto suma 25,96 eura, oproti tomu vlani len 25,36 eura.

Ako objasnil hovorca Sociálnej poisťovne, na rozdiel od neindexovaného dôchodku, ktorého suma je počas celého obdobia výplaty rovnaká, indexovaný dôchodok je vyplácaný v nižšej počiatočnej sume, ale bude každoročne rásť o vopred určené pevné percento za účelom zohľadnenia budúceho rastu cien tovarov a služieb. 

Dôchodky z druhého piliera od začiatku roka 2015 vyplácajú Allianz - Slovenská poisťovňa, poisťovňa Union a poisťovňa Generali. Ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku od životných poisťovní dostáva sporiteľ cez centrálny elektronický ponukový systém, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. Ponuka od jednotlivých životných poisťovní je platná 30 dní. 


Prečítajte si tiež: Platy nižšie ako minimálna mzda: Ľudia v týchto povolaniach pracujú za almužnu​


Sporiteľ, ktorý požiada po dosiahnutí dôchodkového veku o vyplácanie doživotnej penzie zo životnej poisťovne, sa musí rozhodnúť, či bude chcieť mať svoj doživotný dôchodok pravidelne zvyšovaný o vopred dohodnuté percento, alebo mu bude životná poisťovňa vyplácať rovnakú sumu dôchodku až do jeho smrti. Percento zvyšovania dôchodkov z druhého piliera pritom stanovuje Národná banka Slovenska na základe strednodobého inflačného cieľa Európskej centrálnej banky. Ak sa sporiteľ rozhodne pre tzv. indexáciu doživotného dôchodku, tak jeho prvotný dôchodok bude nižší, ako by bol dôchodok bez pravidelného zvyšovania o stanovené percento. 

Sporiteľ sa tiež musí pri žiadaní o doživotnú penziu rozhodnúť, či po jeho smrti budú mať jeho pozostalí nárok na vdovské, resp. vdovecké a sirotské dôchodky. Ak bude mať záujem o vyplácanie pozostalostných penzií po jeho smrti, jeho doživotný dôchodok z druhého piliera bude pri jeho priznaní nižší približne o 10 %. Vyplácanie vdovských, resp. vdoveckých a sirotských dôchodkov pritom môže trvať jeden alebo dva roky. 

Viac o téme: Dôchodok Penzia Pilier Dôchodky Druhý Vyplácanie Dôchodku Vyplácaný
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: SITA; Foto: thinkstockphotos.com

Súvisiace články

Staršie správy
Staršie správy