Slovensko má problém: V tomto odbore nemá kto obsadiť voľné pracovné miesta

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: thinkstock.com

Záujem o štúdium informačných technológií na vysokých školách je veľký. Problémom však je, že v tejto oblasti pôsobí nedostatok učiteľov a mladých sa nedarí prilákať a finančne motivovať prísť učiť na vysokú školu. Upozornil na to rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Robert Redhammer počas dnešnej konferencie ITAPA 2016.

"Jedným z dôvodov je systém financovania vysokých škôl, ktorý nereflektuje potreby trhu práce a potreby spoločnosti. Reflektuje len záujem o štúdium do asi jednej polovice, čím sa vytvára nerovnováha," priblížil Redhammer. Vysoké školy preto prichádzajú s návrhom, aby aj IT sektor pomohol zmeniť spôsob financovania vysokých škôl. "Musím pozitívne povedať, že mnohé spoločnosti v oblasti IT priemyslu pomáhajú pri vzdelávaní na vysokých školách, pomáhajú vybavovať laboratóriá, prichádzajú aj so spoločnými projektmi. Ale to stále nie je dosť na to, aby sme vybalancovali nedostatok finančných zdrojov na kvalitné vzdelávanie v IT sektore,“ vysvetlil rektor STU.


Prečítajte si tiež: 10 krajín, ktoré sú najlepšie pre život: V ktorých sa oplatí žiť?​


Podľa Emila Fitoša zo spoločnosti Atos je dopyt po IT zamestnancoch veľký. Ako dodal, tento sektor by dokázal prijať v najbližšom období ešte ďalších 10.000 informatikov a tých je na trhu práce nedostatok. IT firmy podľa jeho slov vítajú iniciatívu spolupráce s informatickými odbormi na vysokých školách. "Myslíme si, že kľúčová zmena je systémová. To znamená financovanie vysokých škôl a odborov na vysokých školách takým spôsobom, ako to logicky vyžaduje trh práce. Ak pre niekoho máme zamestnanie a potrebujeme ho, tak je nezmysel, aby sa na takéto odbory nepresúvali dostatočné finančné prostriedky," zdôraznil Fitoš.

 

Viac o téme: Technológie Práca Škola Učiteľ Učitelia Vysoká Miesta Pracovné Informačné Chýba Voľné IT Vysokým Školám
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: TASR; Foto: thinkstockphotos.com
Staršie správy
Staršie správy