Ráno idete do práce s ťažobou v žalúdku, pretože viete, že tam bude on alebo ona – váš šéf. Možno vás kritizuje za maličkosti, neustále kontroluje každý váš krok alebo jednoducho nedokáže oceniť vašu snahu. Napriek tomu ste sa rozhodli nedať výpoveď. Je to známka slabosti, alebo naopak, premyslená stratégia?
Prečo ľudia zostávajú tam, kde sú nespokojní?
Niektorí nadriadení svojich zamestnancov motivujú a inšpirujú, iní zase demotivujú, znevažujú alebo dokonca sabotujú. Mnohí ľudia sa preto ocitnú v situácii, keď majú radi svoju prácu, ale nie šéfa. Prečo ale neodídu, ak sa cítia nespokojní? Dôvody bývajú rôzne:
- majú radi samotnú prácu a nechcú to všetko zahodiť kvôli jednej osobe,
- považujú to za strategický kariérny krok a chcú sa naučiť niečo nové, dokončiť projekt alebo získať cenné referencie, ktoré im pomôžu v ďalšej kariére,
- boja sa rizika, ktoré by zmena práce priniesla a potrebujú si udržať istotu, ktorú im toto zamestnanie ponúka,
- veria, že sa problémy vyriešia a tento stav je len dočasný.
Ak sú tieto dôvody súčasťou aj vašej stratégie, nie ste zbabelci, je to len racionálne rozhodnutie, ktoré vás drží na danom mieste.
Ako zvládnuť náročnú situáciu so zlým šéfom?
Ak ste sa rozhodli, že to so zlým šéfom predsa len vydržíte, určite hľadáte spôsoby, ako si to čo najviac spríjemniť a uľahčiť. Máme pre vás pár tipov:
- Udržujte si mentálny odstup a snažte sa oddeliť osobné pocity od pracovných povinností. Nedovoľte, aby vás nepríjemné správanie šéfa vykoľajilo.
- Snažte sa jasne a otvorene (ale diplomaticky) komunikovať, čo vám prekáža. Váš nadriadený si to možno ani len neuvedomuje.
- Hľadajte podporu u kolegov, prípadne sa zdôverte priateľom. Zdieľanie problémov a frustrácie vám pomôže zmierniť napätie.
- Zamerajte sa na vlastné ciele a pripomínajte si, prečo v danej práci zostávate. Ak viete, čo chcete dosiahnuť, môže vás to motivovať prežiť náročné obdobie.
- Dokumentujte nevhodné správanie nadriadeného (napr. screenshoty e-mailov). Nikdy neviete, kedy sa vám tieto dôkazy zídu.
Kedy je čas skutočne odísť?
Vaša stratégia môže byť dokonalá, no každý z nás má svoje limity. Ak sa začnú objavovať tieto znaky, prehodnoťte svoj názor a začnite uvažovať nad odchodom:
- vaše duševné zdravie sa začne zhoršovať (stres, úzkosti, nespavosť),
- budete strácať motiváciu a sebadôveru,
- váš šéf prekročí hranice (toxické správanie, manipulácia, šikana),
- nevidíte žiadny priestor na zmenu alebo zlepšenie.
To, že zotrváte vo firme napriek komplikovanému šéfovi, neznamená, že ste slabí. Môže to byť prejav vašej odolnosti, schopnosti zvládať zložité situácie a budovať si kariéru. Dôležité je udržať si rovnováhu a nedovoliť, aby to zašlo priďaleko. Práca je dôležitá, ale vaše zdravie viac.