Streda18. jún 2025, meniny má Vratislav, zajtra Alfréd

Menštruačné problémy v práci: Prečo ženy radšej predstierajú bežnú chorobu a čo by mohli firmy zmeniť?

Zobraziť galériu (2)

Bolesti brucha, únava, podráždenosť či zvýšený stres. Pre väčšinu žien ide o pravidelnú realitu každý mesiac, no napriek tomu sa o tom na pracovisku nehovorí a stále ide o pomerne tabu tému.

Nový prieskum Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) medzi viac ako 2 000 ženami z Veľkej Británie ukazuje, že 80 % respondentiek už išlo do práce napriek tomu, že sa necítili schopné podať výkon. Ako uvádza Independent, vyše polovica priznala, že kvôli menštruácii aspoň raz úplne vynechali pracovný deň. Približne polovica z nich uviedla, že svojmu manažérovi nikdy nepovedali skutočný dôvod svojej „choroby“.

Prečo sa o tejto téme nehovorí?

Až 45 % žien verí, že by šéf alebo kolegovia menštruačné ťažkosti zľahčovali. Ďalších 43 % žien sa cíti rozpačito alebo sa hanbia túto tému otvoriť. Z prieskumu tiež vyplynulo, že len jedna z desiatich žien pracuje vo firme, ktorá poskytuje nejakú podporu pri menštruačných ťažkostiach. 

Medzi najčastejšie uvádzané symptómy počas svojich dní ženy uviedli kŕče v podbrušku, únavu, nafukovanie a podráždenosť. Viac ako polovica respondentiek hovorí, že počas silnejších dní sa horšie sústredí a rastie ich hladina stresu. Takmer polovica opýtaných má menšiu trpezlivosť s kolegami či klientmi. Podobné štatistiky zo Slovenska síce chýbajú, no určite by boli veľmi podobné. 

Prečo by mali firmy konať?

Napriek tomu, že sa tejto téme nevenuje dostatok pozornosti, firmy by to nemali podceňovať a mali by to riešiť. Jedným z dôvodov je, že ženy počas svojich dní nie sú dostatočne produktívne, čím stráca aj samotná spoločnosť. Ignorovanie bolesti môže navyše zhoršiť gynekologické ochorenia (endometrióza, PCOS), ktoré už tak patria k najčastejším dôvodom práceneschopnosti žien.

Menštruačné problémy v práci:
Zobraziť galériu (2)

V súčasnosti je dôležitá aj samotná firemná kultúra, na ktorú si dávajú pozor predovšetkým mladšie generácie. Ak zamestnávatelia začnú ženám poskytovať nejaké benefity, môžu tým k sebe prilákať ďalšie nové talenty. O aké benefity by mohlo ísť?

  • umožniť home-office počas prvých a najnáročnejších dní menštruácie,
  • flexibilná pracovná doba počas týchto dní,
  • menštruačné voľno navyše (napríklad pár dní ročne bez nutnosti PN),
  • tiché zóny na pracovisku (pohodlné sedenie, vyhrievaný termofor...),
  • zabezpečenie hygienických potrieb.

Firmy môžu napríklad pripraviť dotazník pre zamestnankyne (aj anonymný), aby zistili, čo by im pomohlo a aké skúsenosti majú v práci počas svojej menštruácie. Tému menštruačného zdravia je dôležité zahrnúť do well-being programov podobne ako duševné zdravie, čím sa odstráni stigma ohľadom tohto tabu problému. 

Viac o téme: MenštruáciaMenštruačné bolesti
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Správy

Ekonomika

Šport

Novinky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program