Streda18. jún 2025, meniny má Vratislav, zajtra Alfréd

Výsledky štúdie hovoria jasne: Takto sa zmenil pohľad na kariéru u ľudí, ktorí takmer zomreli

Zobraziť galériu (2)

Udalosť, ktorá človeka privedie na pokraj smrti, môže úplne prehodnotiť jeho pohľad na kariéru, prácu a životné priority. Najnovšia štúdia kanadských výskumníkov ukazuje, že ľudia, ktorí zažili tzv. zážitok blízky smrti (near-death experience – NDE), dramaticky menia svoj vzťah k zamestnaniu.

Prečo taká dramatická zmena?

Ľudia, ktorí za sebou majú zážitok blízky smrti, ho opisujú rôznymi spôsobmi, ako opustenie tela, prehratie života ako krátkeho filmu alebo svetlo na konci tunela. Takýto zážitok vedie podľa výskumníkov k zásadným životným zmenám, ktoré sa najviac prejavia práve v pracovnej sfére, uvádza portál Study Finds.

Ľudia po NDE si uvedomujú pominuteľnosť a vzácnosť života. Pre mnohých stráca význam honba za vysokými pozíciami, vysokým platom či spoločenským statusom. Namiesto toho sa zameriavajú na autenticitu, zmysluplnosť práce a hodnotu medziľudských vzťahov.

Výskum identifikoval týchto 6 oblastí, v ktorých respondenti najvýraznejšie pociťovali zmenu:

  1. nové uvedomenia a hlboké poznanie – väčšina respondentov nadobudla presvedčenie, že život pokračuje po smrti a že je dôležitá jednota medzi všetkými ľuďmi. To zlepšilo aj ich vzťahy s kolegami, pretože sa vytratila povrchnosť,
  2. osobná transformácia – ľudia po NDE sú sebavedomejší, viac spirituálne zameraní a mnohí dokonca uvádzajú, že získali neobvyklé schopnosti – napríklad intuitívne vnímanie zdravotného stavu iných ľudí,
  3. zmena pracovných priorít – kým predtým boli ich cieľom veľké domy, drahé autá a vysoké platy, po zážitku blízko smrti hľadajú predovšetkým zmysel práce a spokojnosť,
  4. zmena kariéry – až 75 % účastníkov štúdie po NDE zmenilo zamestnanie. Niektorí začali podnikať, iní sa presunuli do oblastí bližších ich hodnotám alebo do dobrovoľníckych aktivít,
  5. nový druh motivácie – vonkajšie stimuly ako peniaze či povýšenie prestali byť zaujímavé. Zmyslom ich práce sa stala vnútorná spokojnosť, rast a prínos pre spoločnosť,
  6. prehĺbenie vzťahov – respondenti pociťovali výrazne vyššiu empatiu a snažili sa vytvárať hlbšie, autentické vzťahy s kolegami a klientmi.

undefined
Zobraziť galériu (2)

Čo si z toho môžeme odniesť my? 

Tento výskum môže pomôcť aj ľuďom, ktorí podobnú skúsenosť nemali. Môžete prehodnotiť, ako vnímate svoje pracovné hodnoty. Zamerajte sa na zmysel vašej práce a či je pre vás dôležité naháňať sa za peniazmi, alebo byť prospešný pre ostatných. 

Taktiež sa snažte budovať úprimné vzťahy a vážte si čas, ktorý je obmedzený. Preto ním neplytvajte. Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí vnímajú svoju prácu ako zmysluplnú, sú dlhodobo výkonnejší a spokojnejší.

Čo sa týka zamestnávateľov, tí môžu podporiť svojich zamestnancov v hľadaní zmyslu v ich práci a dať im priestor na sebarealizáciu. Taktiež im môže dať viac flexibility a rešpektovať rovnováhu medzi prácou a súkromím. 

Na záver sa teda zamyslite. Čo by ste vo svojej práci robili inak, ak by ste vedeli, že tu už zajtra nemusíte byť? 

 

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Správy

Ekonomika

Šport

Novinky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program