Pozitívna psychológia v praxi: Vďaka týmto 5 tipom sa budete mať v práci oveľa lepšie
Počuli ste už o pojme pozitívna psychológia? V poslednom období sa používa čoraz častejšie, najmä ako reakcia na množstvo negativity, ktorou sme obklopení. Mnohí ľudia sa zameriavajú na hľadanie zmyslu, spokojnosti a pohody nielen vo svojom osobnom živote, ale aj v tom pracovnom. Možno vám ako prvé napadne work-life balance, no to nie je jediným spôsobom, ako na to.
Pozitívna psychológia, relatívne mladá oblasť psychológie, ponúka cenné nástroje a stratégie, ktoré môžu výrazne zlepšiť váš každodenný pracovný život. Naučíte sa, ako rozvíjať svoje silné stránky, budovať odolnosť a nachádzať zmysel v tom, čo robíte.
Na to, aby ste pozitívnu psychológiu uplatnili v súvislosti s vašou kariérou a pracovným životom, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré môžete začať aplikovať.
1. Využite svoje silné stránky
Pozitívna psychológia odporúča zameranie sa na rozvoj a využívanie silných stránok namiesto tých negatívnych. V prvom rade musíte identifikovať tie svoje. Môže vám v tom pomôcť napríklad manažér, kolegovia alebo blízki, ktorí vám povedia, v čom ste najlepší. Prípadne si môžete urobiť test silných stránok (napríklad VIA Survey), vďaka ktorému objavíte svoje prednosti.
Tieto prednosti a silné stránky by ste mali následne využívať vo svojej každodennej práci. Môžete svojho nadriadeného požiadať o prispôsobenie vašich úloh tak, aby lepšie zodpovedali vašim silným stránkam. Čím viac ich budete využívať, tým sa budete cítiť lepšie.
2. Budujte pozitívne vzťahy
Kvalita medziľudských vzťahov na pracovisku má priamy vplyv na spokojnosť zamestnancov. Hovorí sa, že spokojnejší a produktívnejší sú tí, ktorí majú dobre vzťahy s kolegami a nadriadenými. Aktívne počúvajte svojich kolegov a snažte sa im prejaviť empatiu. Keď niekto potrebuje pomôcť, môžete ponúknuť pomocnú ruku.
3. Nájdite svoj zmysel
Ľudia, ktorí vidia zmysel vo svojej práci, sú zväčša spokojnejší a produktívnejší. Stanovte si napríklad zmysluplné ciele alebo hľadajte spôsoby, ako prepojiť vaše osobné hodnoty s vašou pracovnou rolou. Budete sa tak cítiť viac angažovane a zároveň aj spokojnejšie.
4. Snažte sa o work-life balance
Pozitívna psychológia zdôrazňuje dôležitosť rovnováhy medzi prácou a osobným životom. Ak dokážete vyvážiť pracovné povinnosti s osobnými záujmami, budete menej vystavení syndrómu vyhorenia a stresu. Skúste tiež praktizovať mindfulness a sústreďte sa na prítomný okamih.
5. Rozvíjajte sa
V pozitívnej psychológii sa hovorí aj o dôležitosti kontinuálneho osobného rastu. Vyhľadávajte príležitosti na získanie nových zručností, veľa čítajte a vzdelávajte sa. Prijmite nové výzvy ako príležitosť na rast, nie ako hrozbu. Nové zručnosti vás môžu doviesť aj k lepšej pracovnej pozícii.
Pozitívna psychológia má veľký potenciál zmeniť spôsob, akým pristupujeme k práci a pracovnému prostrediu. Najskôr môžeme začať od seba a postupne budeme veriť v to, že sa pridá aj celá spoločnosť a tí najväčší zamestnávatelia. Začnite pokojne malými krokmi a uvidíte, že výsledok sa dostaví.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
- Autor: © Zoznam/siposova
- Zdroj: Foto: Getty