Chcete mať v práci dobré vzťahy so svojimi kolegami? V tom prípade by ste si mali dávať pozor na to, čo hovoríte. Niektoré frázy totiž môžu vyznievať oveľa horšie, než ich vy myslíte a zároveň môžu byť dosť nevhodné. Týmito 15 vetami môžete spolupracovníkov poriadne nahnevať, uraziť alebo sklamať.
1. „Toto nie je moja práca.“
Ak vás kolega o niečo poprosí, namiesto toho, aby ste ho hneď takto odbili, môžete mu skúsiť pomôcť. Nikdy neviete, kedy budete nejakú láskavosť na oplátku potrebovať aj vy.
2. „Za toto nie som platený/-á.“
Platí to isté ako v predošlom bode. Ak ukážete, že nemáte ochotu urobiť raz za čas niečo, čo nemáte v náplni práci, môžete pôsobiť na iných veľmi sebecky, arogantne a materialisticky. Nehovoríme, že máte robiť veci navyše, ale sú veci, ktoré sa robia jednoducho nezištne.
3. „Vždy sme to robili takto.“
To, že robíte niečo dlhé mesiace či roky rovnako, neznamená, že to robíte aj dobre. Nechajte si poradiť od kolegov a nováčikov, ktorí to myslia len v dobrom. Keď tak neurobíte, môže to byť pre nich frustrujúce.
4. „Na toto nemám čas.“ / „Nemám na teba čas.“
Takýmto tvrdením môžete naznačovať, že nechcete danému kolegovi pomôcť a že vaše povinnosti sú dôležitejšie. Dá sa to povedať aj krajšie.
5. „Som veľmi zaneprázdnený/-á.“
Každý toho máme veľa. Ak sa ale budete neustále sťažovať, že nič nestíhate, môžete tým ísť ostatným pekne na nervy. Vo väčšine prípadov je to len dôkazom toho, že si nedokážete správne rozvrhnúť čas.
6. „Ja som ti to hovoril/-a.“
Táto fráza nie je dobrá v žiadnej oblasti života. Iní ju môžu vnímať ako prejav nadradenosti a vašej potreby poučovať.
7. „Nie je to môj problém.“
To, že niečo nie je vaším problémom neznamená, že s tým nemôžete pomôcť. Ak si chcete budovať dobré vzťahy s kolegami, mali by ste byť trochu nápomocnejší.
8. „Skúsim to.“
Týmto môžete naznačovať, že výsledok vašej práce nemusí byť najlepší. To môže byť problémom najmä vtedy, ak sa iní členovia v tíme naozaj snažia a podávajú maximum.
9. „Nie je na tom nič zlé, ale...“
Ale neznačí nikdy nič dobré. Je predzvesťou kritiky alebo negatívnej spätnej väzby. Dávajte si pozor na to, aby ste iných zbytočne nedemotivovali.
10. „Už som ti to raz povedal/-a.“
Hovorí sa, že opakovanie je matkou múdrosti. Takáto fráza má ale negatívny podtón a druhá strana si môže myslieť, že je neschopná.
11. „To môže počkať.“
Ak pracujete v tíme a prídete s takouto vetou, nemusí sa to stretnúť s pozitívnym ohlasom. Najmä nie pri kolegoch, ktorí neradi robia veci na poslednú chvíľu, avšak kvôli vám budú musieť. Kompromisy sú dôležité.
12. „Len som žartoval/-a.“
Nepoužívajte humor, ktorý môže byť nesprávne pochopený alebo považovaný za nevhodný. Nie všetci musia byť naladení na rovnakej vlne ako vy a zbytočne si takto môžete narobiť problémy.
13. „Môžeme to nechať takto.“ / „Stačí to takto.“
Nie každý musí byť perfekcionista, no ak odovzdávate svoje úlohy napriek tomu, že sa nesnažíte urobiť maximum, nevrhá to na vás dobré svetlo. Opäť môže byť problémom práca v tíme, kedy ostatným nemusí takýto výsledok stačiť.
14. „Je mi to jedno.“
Túto vetu nechce počuť nikto, kto sa pýtal na nejaký názor. Nebojte sa vyjadriť to, čo naozaj cítite, ale nehovorte, že je vám to jedno.
15.„To nie je fér.“
Túto frázu často používame vtedy, keď si myslíme, že nám niekto krivdí. To ale neznamená, že máte naozaj pravdu. Iní to môžu vnímať tak, že si nedokážete priznať svoju chybu.
Používate niektoré z týchto fráz vy alebo vaši kolegovia?