Mobbing alebo šikana v práci: Ako sa s nimi vysporiadať?

Vedeli ste, že v priemere má až 45 % zamestnancov skúsenosť s mobbingom v práci? Tento jav je bežnejší, než by ste si mysleli. Čo znamená pojem „mobbing“? To zahŕňa ponižovanie a výsmech v práci. V tomto článku tento jav podrobne popisujeme a uvádzame, čo o ňom hovorí Zákonník práce.

Mobbing – čo to je?

Mobbing je konanie alebo správanie týkajúce sa zamestnanca alebo namierené proti zamestnancovi, spočívajúce v sústavnom a dlhodobom obťažovaní alebo zastrašovaní zamestnanca, ktoré spôsobuje zníženie jeho odbornej spôsobilosti, spôsobuje alebo má zámer zamestnanca ponížiť alebo zosmiešniť, izolovať ho alebo vyraďovaním z kolektívu kolegov.

Ako to interpretovať? Mobbing riešime vtedy, keď sa k nám niekto v práci systematicky dlhodobo správa horšie ako ostatní. Tieto typy činností sa môžu premietnuť do nízkej sebaúcty, zlého blahobytu a dokonca zhoršiť schopnosť pracovať.

Alarmujúce správanie

Máte podozrenie, že sa na vašom pracovisku vyskytuje mobbing? Zvážte, či sú bežné zlomyseľné komentáre a kritika, ignorovanie zamestnancov, ich vylúčenie z účasti na rozhodovaní, sociálne odmietnutie alebo konanie, ktoré spôsobuje poškodenie zdravia (psychického aj fyzického). 

Toto sú prvé signály, ktoré môžu naznačovať, že niečo nie je v poriadku. V takýchto situáciách je potrebné podniknúť príslušné kroky!

Ako proti tomuto javu bojovať?

Ak sme svedkami mobbingu, mali by sme to čo najskôr nahlásiť zamestnávateľovi. prečo? Je to on, kto znáša následky mobbingu vo firme – aj keď k obťažovaniu došlo medzi spolupracovníkmi. Najlepšie je poslať správu písomne, pretože bude okamžite predstavovať dôkaz v prípade odškodnenia. Ak list nevyvolá žiadnu reakciu, môžete sa obrátiť na štátnu inšpekciu práce alebo antimobbingové združenia. Tieto inštitúcie poskytujú pomoc v oblasti pracovného práva v prípadoch šikanovania zamestnanca.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy