Zamestnávatelia majú hlavu v smútku: Čoraz viac mladých ľudí podľahlo trendu tichej dovolenky

Dokážete si predstaviť, že by ste odišli na dovolenku len tak, bez toho, aby ste to oznámili svojmu nadriadenému? Pre mnohých mladých ľudí je to bežná prax, zatiaľ predovšetkým v zahraničí. Ide o trend, ktorý dostal názov quiet vacationing, teda tichá dovolenka.

Nedávno sme tu mali pracovné trendy ako quiet quitting alebo quiet hiring, no čoraz častejšie sa rozmáha aj nový fenomén. Ako uvádza portál Euronews, tichá dovolenka je populárna najmä medzi mladými pracovníkmi. Potvrdil to aj nedávny prieskum spoločnosti Harris Poll.

Tichá dovolenka znamená, že zamestnanci si berú voľno aj bez oficiálneho oznámenia.

Výsledky prieskumu sú znepokojivé

Online prieskumu, ktorý prebiehal počas apríla, sa zúčastnilo 1 170 amerických zamestnancov nad 18 rokov. Prieskum odhalil, že až 28 % pracovníkov si vzalo voľno bez toho, aby oň oficiálne požiadali svojho zamestnávateľa. Toto číslo je vyššie medzi mladšími pracovníkmi, pričom 37 % mileniálov a 24 % pracovníkov z generácie Z uviedlo, že tomuto trendu podľahlo. 

Zamestnanci sa do tichej dovolenky zapájali prostredníctvom rôznych obchádzok, medzi ktoré patrilo napríklad automatické plánovanie e-mailov, ktoré sa odosielali po pracovnej dobe, aby sa vytvoril dojem produktivity. 

Zamestnanci majú problém požiadať o dovolenku

Prečo si pracovníci berú voľno bez toho, aby o tom informovali svojich šéfov? Prieskum odhalil, že nejde o to, že by mali nedostatok plateného voľna alebo dovolenky. Niekedy dokonca ani nedokážu minúť všetky dni. Viac ako tri štvrtiny respondentov je spokojných s politikou dovolenky vo svojej firme. Dôvod je trochu iný.

Z prieskumu vyplýva, že americkí zamestnanci majú vo všeobecnosti problém odpojiť sa a nedokážu nájsť zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Pociťujú tlak, aby boli stále k dispozícii a pracovali aj počas svojho voľna. 

undefined Galéria fotiek (2)

Viac ako polovica opýtaných uviedla, že odpovedá na e-maily mimo pracovného času, kontroluje pracovné správy počas obedňajšej prestávky a zúčastňuje sa na podujatiach súvisiacich s prácou mimo bežného pracovného času.

Ďalším problémom je strach zamestnancov vypýtať si dovolenku. Z tejto predstavy mávajú úzkosť, preto si radšej vyberajú jednoduchšiu cestu, ktorou je tichá dovolenka. 

„Spoločnosti by mali zvážiť vytvorenie transparentných a priamych procesov žiadania o dovolenku, aby zmiernili obavy spojené so žiadosťou o voľno,“ uviedla Libby Rodney, riaditeľka pre stratégiu v prieskume The Harris Poll.

Podľa jej slov je teraz zodpovednosť na spoločnostiach, ktoré môžu tomuto trendu zabrániť. Stačí, aby vytvorili prostredie, v ktorom sa budú zamestnanci cítiť komfortne a v ktorom nebudú mať obavy osloviť svojich nadriadených. A to sa netýka len zahraničných firiem, ale aj tých slovenských. 

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Dovolenka Tichá dovolenka Pracovné trendy
  • Autor: © Zoznam/siposova
  • Zdroj: Euronews | Foto: Getty

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy