Pondelok24. marec 2025, meniny má Gabriel, zajtra Marián

7 fatálnych chýb na pohovore, ktoré odradia každého personalistu

V dnešnej konkurenčnej dobe nestačí len získať pohovor. To, ako sa na ňom odprezentujete, rozhoduje o tom, či dostanete prácu alebo len zdvorilostnú odmietavú odpoveď.

Ak sa chcete vyhnúť neúspechu, dajte si pozor na týchto 7 najzávažnejších chýb, ktoré personalisti väčšinou neodpústia.

1. Príchod neskoro bez ospravedlnenia

Meškanie na pohovor vysiela signál, že si nevážite čas personalistu a nemáte dobré časové manažovanie. Prieskumy ukazujú, že práve neskorý príchod patrí medzi najčastejšie dôvody, prečo uchádzači neuspejú.

Ako to napraviť? Naplánujte si cestu tak, aby ste prišli aspoň 10-15 minút skôr. Ak sa stane nepredvídaná situácia (napr. dopravná zápcha), ihneď kontaktujte personalistu a ospravedlňte sa.

2. Nepripravenosť

Prísť na pohovor bez informácií o spoločnosti je vážny prehrešok. Recruiteri okamžite spoznajú, či ste si dávali záležať na príprave, alebo ste sa len pasívne zaregistrovali na každú ponuku.

Ako to napraviť? Pred pohovorom si naštudujte informácie o firme, jej produktoch/službách, hodnotách a konkurencii. Zistite si aj detaily o pozícii a pripravte si odpovede na bežné otázky.

3. Nedostatok entuziazmu

Nezáujem a pasivita sú jedny z najväčších odstrašujúcich faktorov pre každého personalistu. Ak pôsobíte demotivovane alebo znudene, zamestnávateľa to odradí.

Ako to napraviť? Ukážte skutočný záujem – udržujte očný kontakt, usmievajte sa, kladte relevantné otázky a zapájajte sa do rozhovoru.

4. Klamstá o skúsenostiach

Prikrašľovanie životopisu sa vám môže vypomstiť. Mnohí recruiteri sa v praxi stretávajú s uchádzačmi, ktorí si vymyslia pracovné skúsenosti alebo znalosti, ktoré v skutočnosti nemajú.

Ako to napraviť? Buďte úpřimní a ak vám chýbajú určité zručnosti, ukážte ochotu sa ich naučiť. Väčšina zamestnávateľov ocenia vašu úira, skôr než vymyslené skúsenosti.

5. Nevhodné oblečenie

Obliecť sa neprimerane je chybou, ktorá vám môže pokaziť prvý dojem.

Ako to napraviť? Zistite si firemnú kultúiru a obliekajte sa v súlade s ňou. Ak si nie ste istí, zvoľte radšej formálnejšie oblečenie.

6. Zlá reč tela

Vyhýbanie sa očnému kontaktu, sklopená hlava, prekrížené ruky – to všetko môže pôsobiť negatívne.

Ako to napraviť? Udržujte otvorenú a sebaistú reč tela – seďte vzpriamene, nadväzujte primeraný očný kontakt a vyhnite sa nervóznemu pohrávaniu s rukami.

7. Zlé alebo žiadne otázky

Keď si na konci pohovoru neviete spomenúť na žiadnu otázku, vysielate signál, že vás pozícia a firma nezaujímajú.

Ako to napraviť? Pripravte si otázky o pracovných náplniach, firemnej kultúre a možnostiach rastu. To ukáže, že rozmýšľate strategicky a máte skutočný záujem.

Záver

Vaše vystupovanie na pohovore je kľúčové pre získanie vysnívanej práce. Vyhnite sa týmto chybám a zanechajte skvelý dojem. Dôkladná príprava, entuziazmus a dobré komunikačné schopnosti vám otvoria dvere k úspechu!

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: KariéraZamestnaniePracovný pohovorPersonalistiSebaprezentáciaČasový manažmentHRPracovné príležitostiFiremná kultúraPríprava na pohovorProfesionálny rozvojKomunikačné zručnosti
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Správy

Ekonomika

Šport

Novinky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program