V dnešnej dobe už čiastočný úväzok nie je vnímaný len ako „núdzové riešenie“, ale môže byť správnou voľbou pre rôzne životné situácie. Kedy je teda dobré zvažovať prácu na kratší pracovný čas a na čo si pritom dať pozor?
1. Keď potrebujete lepší work-life balance
Ak cítite, že vám celodenná práca berie príliš veľa času a energie, môže byť skrátený úväzok odpoveďou na vaše potreby. Môže to byť ideálne riešenie pre:
- rodičov na lepšie zosúladenie pracovného a rodinného života,
- študentov a dôchodcov, ktorí si chcú privyrobiť, no zároveň nechcú prísť o všetok voľný čas,
- ľudí s vyššou citlivosťou na stres, pre ktorých nižšia záťaž v práci znamená menej vyčerpania.
2. Keď prechádzate náročným životným obdobím
V živote sa objavujú situácie, keď plný úväzok jednoducho nie je reálny. Skrátený úväzok vám v takýchto prípadoch môže pomôcť, aby ste nemuseli prísť o prácu úplne:
- máte zdravotné problémy, liečite sa alebo sa zotavujete,
- staráte sa o deti, chorých rodičov alebo iných členov rodiny,
- pracujete na vlastnom biznise, písaní knihy alebo iných podnikateľských aktivitách.
3. Keď chcete získať skúsenosti v novom odbore
Ak premýšľate nad zmenou kariérneho zamerania, no neviete, či bude pre vás daná pozícia vhodná, práve práca na čiastočný úväzok môže byť riešením. Zistíte, či sa vám to bude páčiť a zároveň získate prax a nové skúsenosti. Na skrátený pracovný čas si takto môžete vyskúšať aj stáž.
4. Keď sa chcete vyhnúť vyhoreniu
Možno sa cítite dlhodobo vyčerpaní a máte pocit, že sa blížite k syndrómu vyhorenia. Ak si nemôžete dovoliť prísť o celý príjem, skrátený úväzok vám môže pomôcť. Menej hodín v práci znamená menej stresu a viac možností na regeneráciu a koníčky.
Nevýhody, na ktoré treba pri čiastočnom úväzku myslieť
Napriek výhodám má čiastočný úväzok aj svoje úskalia, ktoré treba zvážiť:
- nižší príjem,
- nižšia suma PN a nižšie odvody na dôchodkové poistenie,
- slabší výber pracovných ponúk,
- niektorí zamestnávatelia neposkytujú plné benefity (stravné lístky, dovolenka, bonusy) pri čiastočnom úväzku,
- riziko stagnácie a nižšie šance na kariérny rast, pretože firmy zväčša uprednostňujú ľudí na plný úväzok,
- ťažšie zosúladenie sa s tímom a kolegami, keďže nebudete na „rovnakej lodi“.
Ako si nájsť prácu na výhodný čiastočný úväzok?
- Hľadajte firmy, ktoré podporujú flexibilitu: Niektoré spoločnosti majú pozície, ktoré sú priamo určené pre skrátený úväzok.
- Dohodnite sa so súčasným zamestnávateľom: Ak vám to pracovná náplň umožňuje, skúste navrhnúť prechod na skrátený úväzok. Možno to zamestnávateľ ocení, napríklad v prípade, že vás nechce stratiť úplne.
- Overte si rozsah zodpovedností: Aj pri menšom úväzku môžu niektorí zamestnávatelia očakávať, že zvládnete to isté ako ľudia na plný pracovný čas. Stanovte si preto jasné hranice.
Čiastočný úväzok nie je vhodný pre každého, no môže byť ideálnym riešením, ak to vo svojej aktuálnej životnej situácii potrebujete. Zvážte hlavne svoje finančné potreby a kariérne ciele, aby ste z takéhoto úväzku vyťažili maximum.
Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.