Po dlhých kolách pohovorov a testovaní konečne prichádza ponuka práce – no niektorí mladí uchádzači sa rozhodnú urobiť niečo prekvapivé. Namiesto nástupu do novej práce zablokujú číslo svojho budúceho šéfa a do práce vôbec neprídu. Tento fenomén, známy ako career catfishing, sa stáva čoraz častejším, najmä medzi generáciou Z a mladšími mileniálmi.
Ako uvádza web Fortune, podľa najnovšieho prieskumu platformy PapersOwl sa k tomuto kroku priznalo až 29 % mladých pracovníkov. Najšokujúcejšie je, že 21 % z nich to urobilo len preto, že ich k tomu niekto vyhecoval. Iní priznávajú, že jednoducho „nemali chuť“ alebo im nesadla atmosféra v novej firme.
Generačné rozdiely v prístupe k práci
Mladší mileniáli najčastejšie ghostujú budúcich zamestnávateľov kvôli získaniu skúseností z pohovoru alebo lepšej pracovnej ponuke, ktorú medzitým dostali. Tento prístup odráža ich systematickejší a strategickejší pohľad na kariéru v konkurencieschopnom pracovnom prostredí.
Naopak, príslušníci generácie Z kladú väčší dôraz na osobné naplnenie a vlastné ideály. Prekáža im nevyhovujúca atmosféra, zlá firemná kultúra alebo jednoducho stratia záujem. Gen Z sa viac zameriava na to, aby ich práca bavila a napĺňala. Ak to necítia, radšej odídu.
Nielen career catfishing
Pandémia Covid-19 zmenila pracovný trh a s ním aj návyky mladých zamestnancov. Kým nosenie rúšok a sociálny odstup sa stali minulosťou, trendy ako coffee badging či quiet vacationing pretrvávajú.
-
Coffee badging znamená, že zamestnanec si odpípne príchod do práce, aby to vyzeralo, že je v kancelárii, vypije si tam kávu, no hneď nato sa vráti domov.
-
Quiet vacationing je dovolenka „na tajnáša“ – zamestnanec si vezme voľno bez toho, aby o tom informoval šéfa. Až 42 % príslušníkov Gen Z priznalo, že si takto vzalo neoficiálne voľno až trikrát za posledný rok, najmä kvôli vyhoreniu, nedostatku oficiálnych dní voľna či rodinným záležitostiam.
Keď sa „podvádzanie“ stane normou
Čoraz viac mladých pracovníkov využíva rôzne spôsoby, ako si uľahčiť pracovný život. Až 95 % z nich priznalo, že aspoň raz podviedli svojho zamestnávateľa – či už išlo o predčasné odchody z práce, spánok počas pracovnej doby alebo využívanie umelej inteligencie na plnenie úloh.
Aj keď tieto trendy poukazujú na zmenu prístupu mladých k práci, pre zamestnávateľov predstavujú vážnu výzvu. Career catfishing je len jedným z mnohých signálov, že pracovný trh sa mení a firmy sa budú musieť prispôsobiť, ak chcú v budúcnosti uspieť.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.