Utorok25. marec 2025, meniny má Marián, zajtra Emanuel

9 najväčších chýb pri hľadaní novej práce: Kvôli tomuto vám miesto vyfúkne niekto iný

Zobraziť galériu (2)

Hľadáte si novú prácu, no stále nič? Problémom nemusí byť len nedostatok voľných pracovných miest alebo nevyhovujúca mzda či pracovné benefity. Dôvodom vášho neúspechu môžete byť vy sami, konkrétne chyby, ktorých sa môžete aj nevedomky dopúšťať. Viete ktoré to sú a ktorým by ste sa mali vyhnúť, aby vás nenahradil niekto iný?

1. Nejasný kariérny cieľ
Chcete novú prácu, ale vlastne ani neviete, čo by ste chceli robiť a čo by ste chceli celkovo od života. Ujasnite si, v čom ste dobrí a neposielajte životopis rad radom každej spoločnosti. Firmy totiž zväčša hľadajú kandidátov, ktorí vedia, kam smerujú.

2. Slabý životopis
Ak posielate každému rovnakú generickú verziu, ktorá je dokonca ešte aj neaktuálna, HR oddelenie vás môže odpísať hneď na začiatku. Životopis je vašou vizitkou, preto v ňom zdôraznite kľúčové úspechy, skontrolujte pravopisné chyby a prispôsobte ho každej pozícii.

3. Zanedbaný online profil
Personalisti si dnes už bežne prezerajú online profily uchádzačov. Ak váš LinkedIn neobsahuje dôležité informácie alebo je neaktuálny, môžete prísť o príležitosť. Rovnako pozor na to, ako vystupujete na Facebooku a iných sieťach. Vaše komentáre alebo zdieľanie dezinformácií vás môže pripraviť o pracovnú príležitosť. 

4. Pasívny prístup
Čakanie na odpoveď po odoslaní životopisu nestačí. Ak nevyužívate networking, neoslovujete firmy priamo alebo nehľadáte nové možnosti, znižujete svoje šance na úspech.

5. Nereálne platové očakávania
Ak si stanovíte príliš vysoký plat bez reálnych znalostí, môžu vás z výberového procesu vyradiť. Naopak, ak si vypýtate príliš málo, môžete sa zbytočne podhodnotiť. Zistite si priemerné mzdy vo vašom odbore a buďte pripravení na vyjednávanie.

undefined
Zobraziť galériu (2)

6. Nedostatočná príprava na pohovor
Prísť na pohovor nepripravený je veľká chyba. Nevedieť nič o firme, jej produktoch, službách či hodnotách pôsobí neprofesionálne. Preto si ešte pred pohovorom naštudujte aspoň základné informácie.

7. Ticho po pohovore
Ide o malý detail, ktorý ale môže urobiť veľký rozdiel. Ak po pohovore nepošlete krátky e-mail s poďakovaním, môže to pôsobiť, že nemáte záujem. V súčasnosti sa to už robí čoraz častejšie, preto nezabudnite poslať krátky e-mail, v ktorom poďakujete za stretnutie a zdôrazníte svoj záujem o pozíciu.

8. Fixácia na jednu konkrétnu prácu
Ak čakáte na „dokonalú“ ponuku, môžete premeškať iné dobré príležitosti. Nefixujte sa len na jednu konkrétnu pozíciu alebo nebodaj firmu, ale buďte otvorení rôznym možnostiam a alternatívam. 

9. Neprispôsobenie sa meniacemu trhu práce
Niektoré pracovné miesta sa dnes menia, vznikajú alebo zanikajú, preto je dôležité sledovať tieto trendy. Ak sa nevenujete rozvoju svojich zručností a nereagujete tak na dopyt, konkurencia vás môže ľahko predbehnúť.

Viac o téme: Hľadanie práceNová práca
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Správy

Ekonomika

Šport

Novinky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program