Skúsená headhunterka na rovinu: Toto je 7 najväčších mýtov pri hľadaní práce
Máte tendenciu veriť rôznym mýtom a polopravdám? Mnohé z nich sa šíria aj v pracovnom prostredí, kvôli čomu si dokonca môžete zmariť šance na úspech alebo vysnívanú pracovnú pozíciu. Nasledovným 7 veciam by ste preto mali čo najskôr prestať veriť,
Skúsená HR špecialistka a headhunterka Petra Bobeková na svojom LinkedIn profile zverejnila príspevok o najväčších mýtoch pri hľadaní práce. Zároveň ich aj uviedla na pravú mieru, takže veríme, že si z nich niečo odnesiete aj vy.
1. Životopis je najdôležitejší
Myslíte si, že dokonalý životopis je zárukou úspechu? Nie je to celkom tak. Podľa Bobekovej sa spoločnosti čoraz viac zameriavajú na osobnosť, ktorá zapadne do firemnej kultúry. Ak takého človeka nájdu, nemajú problém ho doučiť potrebné zručnosti, ktoré mu chýbajú.
2. Sociálne siete nie sú dôležité
Mnohé firmy si prezerajú profily svojich potenciálnych zamestnancov na sociálnych sieťach. Preto by ste si mali dávať pozor na to, čo zdieľate alebo aké fotky zverejňujete. Mali by ste si napríklad vyplniť aj svoj profil na LinkedIne, pretože ten môže zavážiť ešte viac ako samotný životopis.
3. Musíte spĺňať všetky požiadavky v inzeráte
Ak nájdete pracovnú ponuku, ktorá sa vám páči, ale nespĺňate všetky požiadavky uvedené v inzeráte, čo urobíte? Väčšina by sa o danú pozíciu ani nezaujímala, čo je škoda. Spoločnosti totiž uvádzajú profil ideálneho kandidáta. Ak spĺňate väčšinu podmienok a myslíte si, že by ste do kolektívu zapadli, určite to skúste. Možno sa na vás usmeje šťastie.
4. Ak vás neoslovia do týždňa, nemáte šancu
Nezúfajte, ak sa vám neozve nikto po týždni, ako ste reagovali na pracovnú ponuku. V súčasnosti trvajú náborové procesy aj niekoľko týždňov až mesiacov. Niekedy je problémom len nedostatok náborových pracovníkov, ktorí jednoducho nestíhajú všetkých kontaktovať.
5. Pracovné ponuky sú len na pracovných portáloch
Zvyknete hľadať inzeráty len na pracovných portáloch? Určite ich tam nájdete veľa, no nie je to jediné miesto, kde sa uverejňujú. Niektoré spoločnosti ich zdieľajú priamo na svojich webových stránkach a taktiež na to využívajú aj svoje sociálne siete, predovšetkým LinkedIn. Prípadne na to využívajú nejakú agentúru či headhuntera.
6. Nemá zmysel sa uchádzať o rovnakú pozíciu, ak vás už odmietli
Podľa Bobekovej je to nezmysel, pretože nemôžete vedieť, ako prebiehal náborový proces. Odvtedy sa už mohli vymeniť náboroví pracovníci a novým ľuďom môžete sadnúť viac ako tým predošlým. Taktiež ste sa za ten čas mohli posunúť ďalej a zdokonaliť svoje zručnosti. Ak vám daná práca láka, určite sa o ňu skúste uchádzať aj viackrát.
7. Kvôli vyjednávaniu o plate zmaríte svoje šance
Vyjednávanie o plate je prirodzenou súčasťou prijímacieho procesu. „Môže byť dokonca považované za pozitívny znak. Obzvlášť, keď ste obchoďák/obchoďáčka! Spoločnosti navyše uvádzajú často pri pozíciách plat „od“ a suma. Ukážte, že máte prehľad o platoch a s vašimi skúsenosťami sa pohybujete v rozpätí od-do. A kompromis je predsa výhra. Vyjednávajte s rešpektom,“ dodala na záver HR špecialistka.
Koľkým z týchto 7 mýtov ste skutočne verili?
- Autor: © Zoznam/siposova
- Zdroj: LinkedIn/Petra Bobeková | Foto: