Varovné znaky, ktoré riešia náboroví pracovníci pri uchádzačoch o prácu: Vyvarujte sa im

S príchodom septembra sa naplno rozbehne aj nábor nových zamestnancov do spoločností. Firmy hľadajú ľudí, ktorí tam chcú skutočne pracovať, preto si náboroví pracovníci dávajú pozor na to, akých uchádzačov si vyberú. Už pri životopise si všímajú určité varovné signály, no o vašej budúcnosti môže rozhodnúť aj to, ako sa budete správať na samotnom pohovore.

Portál CNBC priblížil nedávny prieskum LinkedInu, ktorého sa zúčastnilo 1 024 náborových manažérov. Viac ako tretina z nich (37 %) uviedla, že veľkým varovným signálom pre nich je, ak uchádzač o zamestnanie často mení prácu. Ide o tzv. job hopping – trend, ktorý sa v poslednom období rozšíril po celom svete. Myslia si, že keď človek vydržal krátko v jednej firme, môže to teraz zopakovať, preto si na neho dávajú väčší pozor. 

Pre 34 % respondentov je varovným znakom to, ak má uchádzač pracovnú históriu, ktorej chýba akési smerovanie. To znamená, že často striedal práce, ktoré spolu nesúvisia a pracoval v rôznych odvetviach. 

Musíte mať vysvetlenie, prečo

Ak leď máte v životopise viacero zamestnaní a v niektorých ste pôsobili krátko, nemusí to automaticky znamenať, že nezískate žiadnu normálnu prácu. Dôležité ale je, aby ste si vedeli obhájiť, prečo k tomu došlo. Možno ste len hľadali to, čo vás bude baviť, alebo ste museli odísť z práce z rodinných alebo zdravotných dôvodov. Na všetko sa dá nájsť vysvetlenie.

A práve toto vysvetlenie by ste mali pripojiť k samotnému životopisu alebo aspoň do motivačného listu. Vysvetlite časové medzery vo vašej pracovnej histórii a pokojne uveďte aj to, čo ste sa v jednotlivých zamestnaniach naučili. Vďaka tomu budú mať o vás náboroví pracovníci lepšiu predstavu a „neodvrhnú“ vás len preto, že im na vás niečo nesedí. 

Varovné znaky, ktoré riešia Galéria fotiek (2) Zdroj: thinstockphotos.com

Ako sa správať na pohovore?

Portál CNBC ďalej uvádza, že až 48 % náborových manažérov dáva väčšiu šancu uchádzačom, ktorí môžu začať pracovať čo najskôr a 40 % kandidátom, ktorí sú ochotní pracovať v kancelárii a na plný úväzok. 

Takmer polovica účastníkov prieskumu tvrdí, že pri rozhodovaní o uchádzačovi je najdôležitejším faktorom jeho nadšenie. Nemali by ste sa tváriť, že o danú pozíciu vlastne nemáte ani záujem. Pokojne priamo na pohovore povedzte, že to miesto naozaj chcete a dajte to najavo aj svojím vystupovaním. 

Medzi ďalšie dôležité faktory, ktoré si HR pracovníci všímajú, je kvalita odpovedí uchádzača a jeho mäkké zručnosti (soft skills). Je preto dobré sa na pohovor vopred pripraviť a aspoň zhruba si načrtnúť odpovede na základné otázky, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete. Môžete tak urobiť lepší dojem. 

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Uchádzač o prácu Nábor zamestnancov
  • Autor: © Zoznam/siposova
  • Zdroj: Thinkstock, CNBC | Foto: Getty

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy