Ako napísať životopis tak, aby oslovil... umelú inteligenciu?
Personalisti čoraz viac využívajú umelú inteligenciu na predvýber životopisov. Na čo si dať pozor, aby si životopis pripravil tak, aby ho AI označila personalistovi za hodnotný pre danú pozíciu? Na tieto a ďalšie otázky odpovedá koordinátor oblasti AI & Data Products.
Zamestnávatelia a personalisti sú podporovaní umelou inteligenciou. Znamená to, že životopisy by sme mali začať písať „k práci"?
Nie, určite nie. Neodporúčam vytvárať životopis „na predvýber", neuvažujme o nábore v zmysle zapadnutia do algoritmu alebo vypadnutia. Náboroví pracovníci využívajú umelú inteligenciu, pretože je inteligentná a dokáže robiť rovnaké veci ako ľudia, no oveľa rýchlejšie. Vďaka tomu sa dá časť ľudskej práce zautomatizovať. To však nenahrádza recruitera pri vedení náborového procesu, ale len pomáha pri niektorých úkonoch a skracuje čas potrebný na získanie vhodných kandidátov. Urýchľuje to aj proces hľadania práce.
Umelá inteligencia často kontroluje, či sa životopisy zaslané uchádzačmi zhodujú s obsahom pracovnej ponuky. Oplatí sa vlepiť do životopisu útržky inzerátu? Nie, nekopírujme tento obsah. Pomer 1 ku 1 napísaný v životopise bude fungovať v neprospech kandidáta, personalista to určite spozná – nielen AI číta žiadosti. Po prvotnom výbere vykonanom umelou inteligenciou si personalista prečíta dokumenty.
Ako si teda pripraviť životopis, aby ste zvýšili svoje šance pri nábore s využitím AI? Odporúčam vám, aby ste sa pevne držali myšlienky, že pre AI sú dôležité presne tie isté veci ako pre recruitera. Mám pocit, že kandidáti sa často pri nábore pripravujú o šancu na lepší výsledok, pretože neprezentujú svoje schopnosti a skúsenosti, ktoré sú pre daného zamestnávateľa dôležité. Personalista nečíta myšlienky kandidáta, keďže nepozná jeho profesionálnu históriu. Ak teda človek uchádzajúci sa o ponuku neuvedie do životopisu dôležité informácie, druhá strana sa o tom nedozvie.
Aplikujte pravidlá, vďaka ktorým sa vám personalista a AI budú rýchlo venovať:
- Pozorne si prečítajte obsah inzerátu.
- Skontrolujte si požiadavky zamestnávateľa v ponuke – povinná/formálna a vítaná.
- Pripravte si životopis na konkrétnu ponuku s ohľadom na požiadavky.
- Nezabúdajte, že recruiteri v inzeráte uvádzajú zručnosti, ktoré sú pre danú firmu a pozíciu kľúčové, takže ak ich máte, určite o nich napíšte do životopisu.
- Špecifikujte úroveň znalosti cudzích jazykov – je to dôležité, najmä ak zamestnávateľ v ponuke uviedol, akú úroveň očakáva.
- Analyzujte rozsah zodpovedností na pozícii, o ktorú sa uchádzate – ak ste takéto úlohy vykonávali v predchádzajúcich zamestnaniach, poznačte si to v životopise. Nemusia znieť rovnako ako v reklame, ale je dôležité, aby tento rozsah odrážali. Alebo možno tých úloh bolo viac a boli ešte rozmanitejšie ako tie v reklame? Skvelé! Zahrňte ich aj do popisu, je to ďalší dôkaz vašej aktivity.
- DÔLEŽITÉ: recruiter – prostredníctvom pracovnej ponuky – priamo povie, koho hľadá. Niektoré veci sa môžu z vášho pohľadu zdať zrejmé, a preto je ľahké ich prehliadnuť. Príklad? Premýšľate, aké originálne prvky pridať do životopisu, ale ignorujete informácie uvedené v inzeráte, pretože si myslíte, že je zrejmé, že máte vodičský preukaz skupiny B alebo brožúrku hygienickej inšpekcie. Medzitým môžu byť pre náborového pracovníka vo fáze predbežného výberu životopisu takéto údaje kľúčové.
- Venujte pozornosť detailom. Napríklad: zamestnávateľ v inzeráte uvedie, že hľadá obchodného zástupcu, znalosť FMCG odvetvia vítaná. Ak ste na tejto pozícii pracovali v rôznych odvetviach, spomeňte najskôr FMCG. Uveďte informácie o odvetví, ak je uvedené v ponuke.
- Využite online nástroje na tvorbu životopisov – na internete nájdete rôzne šablóny. Vďaka tomu bude rozloženie obsahu prehľadné a bude obsahovať všetky dôležité časti.
- Uistite sa, že vaše dokumenty sú úhľadné – váš životopis nemusí byť farebný a graficky prepracovaný. Vďaka jednoduchosti a transparentnosti personalista rýchlo dostane informácie, ktoré chce.
- Napíšte pár viet odborného zhrnutia – v tejto časti sa môžete odvolať aj na obsah ponuky. Stojí za to odkázať na vaše skúsenosti a profesionálne záujmy. Neprepisujte svoj životopis, radšej sa zamerajte na svoje kľúčové schopnosti a úspechy. Povedzte nám, akú prácu hľadáte a na čom vám záleží. Napríklad: Chcem rozvíjať výskumné zručnosti v oblasti UX. Pomáha mi v tom moje sociologické vzdelanie. Počas stáže v spoločnosti XYZ som realizoval projekt...
- V sekcii „záujmy" sa nemusíte obmedzovať na všeobecné záznamy ako napríklad cestovanie. Jedna-dve konkrétne vety zaujmú, napr. Tento rok som navštívil Európu, v budúcnosti plánujem ísť do ázijských krajín.
- V časti týkajúcej sa kurzov a školení uveďte skúsenosti, ktoré môžu byť užitočné na pozícii, o ktorú sa uchádzate, alebo ktoré preukazujú rozvoj mäkkých zručností (napr. time management, medziľudská komunikácia). Venujte pozornosť odbornej kvalifikácii a kvalifikácii požadovanej v ponuke. Ak ich máte, určite si ich poznačte do životopisu.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.
- Autor: © Zoznam
- Zdroj: CNBC, Foto: Getty, RED