Čaká vás online pohovor? 10 tipov, ako si neurobiť hanbu a získať prácu snov

Online pracovný pohovor dnes nie je už ničím výnimočným. Môžete sa tak vyhnúť nielen cestovaniu, ale aj stresu pred tým, ako vojdete do miestnosti. Na druhej strane ale musíte rátať s inými situáciami. Viete, ako sa pripraviť na pracovný pohovor cez videohovor?

Dôsledkom pandémie mnohí ľudia pracujú remote formou home office. Takto sa môžu uchádzať aj o pozíciu, ktorá je od ich bydliska vzdialená stovky kilometrov. Aj z toho dôvodu prebiehajú pracovné pohovory cez Zoom, Microsoft Teams, Google Meet alebo iné podobné služby. 

Portál BetterUp spísal niekoľko tipov, ako sa pripraviť na virtuálny pohovor. Rozhodne by ste prípravu nemali podceniť, inak si koledujete o to, že prácu nezískate a ešte si navyše urobíte aj hanbu. 

 1. Skontrolujte svoj počítač, webkameru a mikrofón, či všetko funguje správne. V prípade notebooku si pripravte aj nabíjačku. Uistite sa, že pripojenie na internet je rýchle a stabilné. 
 2. Ešte pred pohovorom si pozrite, ako funguje aplikácia, cez ktorú budete mať pohovor. Je dôležité vedieť, kde môžete vypnúť/zapnúť mikrofón alebo ako zazdieľate svoju obrazovku. 
 3. Webkamera by mala byť približne v úrovni vašich očí, aby ste pôsobili prirodzenejšie. Pripravte si to ešte pred samotným pohovorom.
 4. Ak je to možné, otestujte si skúšobný videohovor s niekým blízkym. Lepšie si tak otestujete, ako aplikácia funguje, aby vás žiadny problém počas pohovoru nezaskočil. 
 5. Nájdite si miesto, ktoré bude tiché, dostatočne osvetlené a bez rušivých elementov. Ak budú počas pohovoru v domácnosti aj iné osoby, uistite sa, že vás nebudú vyrušovať. Taktiež si vypnite zvuky na telefóne. 
 6. Vyhnite sa neporiadku v pozadí, lebo tým by ste urobili zlý prvý dojem. Taktiež sa vyhnite predpripraveným pozadiam, ktoré dané služby ponúkajú. Najlepšou možnosťou je vytvoriť zátišie, ktoré bude minimalistické, no zároveň nepôjde o holú stenu. 
 7. Oblečte sa patrične na pracovný pohovor. Vsaďte skôr na biznisový štýl a nezabudnite ani na spodnú polovicu tela. Tú síce na videohovore nebude vidieť, no nikdy neviete, či sa náhodou nebudete musieť postaviť. Predídete tak zbytočnému trapasu.
 8. Snažte sa počas online pohovoru pozerať do kamery, aby ste simulovali očný kontakt. Seďte vzpriamene, nehrbte sa a usmievajte sa.
 9. Pripravte si poznámky alebo kľúčové vety a otázky, na ktoré sa chcete zamerať. Zároveň sa ale vyhnite šuchotaniu papierov. 
 10. Počas pohovoru nejedzte. Majte pripravený pohár vody, ak by ste mali sucho v ústach. Napiť sa môžete aj v prípade, ak budete potrebovať pár sekúnd na premyslenie si odpovede.

Ak sa chcete na pracovný pohovor pripraviť ešte poctivejšie, v našich nedávnych článkoch nájdete tipy, ako odpovedať na zákerné otázky, s akými záludnými otázkami sa môžete stretnúť a ako funguje pravidlo 7-38-55

Viac o téme: Pohovor Pracovný pohovor Online pohovor
 • Autor: © Zoznam/siposova
 • Zdroj: BetterUp | Foto: Getty

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy