Ako sa pripraviť na odchod za prácou do zahraničia?

Slováci odchádzajú do zahraničia najčastejšie, pretože očakávajú oveľa vyššie zárobky. Dôvodov pre toto rozhodnutie je však viac. Emigrácia často znamená aj lepšie vyhliadky na profesionálny rozvoj, vyššiu životnú úroveň a lepšie sociálne podmienky. Ako sa na takýto výlet pripraviť?

Vyberte si ten správny smer pre vás!

Aký smer emigrácie Poliaci najčastejšie volia? Tu sa už dlho nič nezmenilo – naši krajania idú radšej do Nemecka. Medzi obľúbené destinácie patrí aj Nórsko, Švédsko a Holandsko. Odvetvia, v ktorých v týchto krajinách nájdete najviac pracovných ponúk, sú: stavebníctvo, starostlivosť, skladové práce a výroba. Pri výbere destinácie sa oplatí brať do úvahy zárobok v danej krajine. V Holandsku je súčasná minimálna hodinová mzda 13,27 eura. V Nemecku je zasa minimálna mzda 12,41 eura v hrubom na hodinu. V praxi však často môžete počítať so zárobkom vyšším ako je minimum. 

Ako sa pripraviť na odchod za prácou do zahraničia?

Na začiatok je dobré začať analýzou, v akom odvetví chceme pracovať a či sú naše kompetencie dostatočné na to, aby sme sa v ňom zamestnali. Ďalším krokom by mal byť veľmi dôkladný prieskum toho, aké je to pracovať v konkrétnej krajine, aké pravidlá tam platia a koľko stojí život. Oplatí sa opýtať priateľov, ktorí cestovali za prácou, na ich skúsenosti. Keď sa pustíme do hľadania na pracovných portáloch, oplatí sa zapamätať si pozorne skontrolovať všetky informácie o budúcom zamestnávateľovi. Čím viac informácií dokážeme získať, tým je menšia šanca na sklamanie. 

Aké dokumenty sa oplatí pripraviť?

Aby ste mohli vycestovať za prácou do zahraničia, musíte vyplniť príslušné dokumenty. Čo sa nám určite bude hodiť? Bezpochyby občiansky preukaz alebo pas (pre každý prípad sa oplatí mať aj fotokópiu oboch dokladov). Mali by ste si vziať aj povolenie na pobyt a pracovné povolenie (ak sa vyžaduje v krajine, do ktorej idete). Okrem toho je dobré mať pracovné a ubytovacie zmluvy, certifikáty a certifikáty potvrdzujúce konkrétne zručnosti a zdravotné poistenie. S takouto výbavou sa môžete cítiť bezpečne!

Kde hľadať prácu v zahraničí?

Je to jednoduché! Aktuálne ponuky nájdete vždy na stránke https://kariera.zoznam.sk/pracovne-ponuky/vsetky/zahranicie

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

 
Viac o téme: Emigrácia Práca v zahraničí Nemecko Švédsko Holandsko
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy