Hľadáte si brigádu? Dávajte si pozor, objavil sa nový typ podvodu, ktorý vás môže ohroziť

Pred letom stúpa záujem o brigády, ktoré nevyhľadávajú len študenti, ale aj dospelí ľudia, ktorí si chcú privyrobiť. Rozhodne by ste nemali naletieť na prvú lákavú ponuku, ktorá sa vám zobrazí. Slovenská sporiteľňa varuje pred novým typom podvodu, kvôli ktorému sa z vás dokonca môže stať biely kôň.

Slovenská sporiteľňa vo svojej tlačovej správe upozorňuje na nové typy podvodov, ktoré ľudí lákajú na ľahko zarobené peniaze. Podvodníci to na ľudí skúšajú napríklad správami na WhatsApp alebo iMessage. Brigádnikov údajne hľadajú na lajkovanie videí na YouTube alebo hodnotenie filmov, čo sa mnohým ľuďom môže zdať ako vysnívaná práca. 

Denný sľubovaný zárobok je vo výške 216 až 800 eur. Aby ste však mohli začať takto pracovať, musíte zaplatiť vstupný poplatok„Následne aj dostanú malý zárobok, ale postupne od nich podvodníci pýtajú stále väčšie poplatky. Od nášho klienta chceli v priebehu troch dní aj 20 platieb,“ vysvetľuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne. Na to by ste si mali dávať veľký pozor, pretože vaše platby môžu byť oveľa vyššie než to, čo v skutočnosti zarobíte. Ak vôbec niečo. 

Takýchto podvodných firiem môže byť viacero, pričom sa môžu zameriavať na rôzne hodnotenia, napríklad aj Google máp. To ale nie je všetko.

Ukážky podvodných správ Galéria fotiek (2) Ukážky podvodných správ Zdroj: SLSP

Pozor, aby sa z vás nestal biely kôň

V druhom type podvodu, ktorý bol na Slovensku zaznamenaný, sa stanete bielym koňom. Vašou úlohou by malo byť preposielanie peňazí, ktoré prídu na váš účet, na ďalšie účty, často na kryptoburzy. Zvyčajne ide o sumy od 100 do 1 000 eur pri jednom prevode, no môžu sa vyšplhať na vysokú čiastku.

Podvodníci od vás môžu vyžadovať, aby ste si nainštalovali aplikáciu Telegram a komunikovali cez ňu. „Vyzerá to ako skvelá alternatíva dodatočného príjmu či študentskej brigády, faktom však je, že ľudia si nielen nezarobia, ale prídu o peniaze, či sa stanú dokonca spolupáchateľmi trestného činu. Chceli by sme preto apelovať na ľudí, aby si dávali pozor a neodpovedali na takéto správy od neznámych odosielateľov,“ hovorí Ján Adamovský. 

Možno sa vám nechce brigádovať v reštaurácii, na kúpalisku alebo v supermarkete, no nesnažte sa hľadať skratky, ako zarobiť. Často to môže dopadnúť ešte horšie. Na podozrivé správy radšej nereagujte, nikomu neposielajte údaje svojej platobnej karty a dajte si pozor aj na platenie vstupných poplatkov. Tie sa zvyknú vyžadovať len veľmi zriedkavo, ak vôbec. Pozor by ste si mali dávať aj na ponuky, ktoré sľubujú veľmi vysoké zárobky. 

Ponuku skutočných brigád, pri ktorých vám nehrozí riziko, nájdete na tomto odkaze.

Viac o téme: Brigáda Podovd
  • Autor: © Zoznam/siposova
  • Zdroj: Getty, Slovenská sporiteľňa | Foto: SLSP

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy