Mäkké a tvrdé zručnosti: 8 pravidiel, ako ich zahrnúť do životopisu
Príklady mäkkých zručností zahŕňajú: kreativitu, time management, komunikačné zručnosti a schopnosť pracovať v tíme. Medzi tvrdé kompetencie patria: odborné znalosti, znalosť cudzích jazykov a používanie špecifických počítačových programov. Poradíme vám, ako v životopise prezentovať mäkké a tvrdé zručnosti, aby ste zvýšili svoje šance na účasť v ďalšej fáze náboru.
1. Uvádzajme len pravdivé informácie
Zahrnúť do životopisu údaje, ktorý sú v pravdivé je ten najlepší prístup. Úprimnosť v tomto smere umožňuje cítiť sa pohodlne pri prípadnom pracovnom pohovore. Napísaním pravdy môžeme personalistovi ukázať, kto sme a aké sú naše výhody.
2. Obsah životopisu prispôsobte očakávaniam zamestnávateľa
Spomedzi zručností, ktoré máme, vyberme tie, ktoré reagujú na očakávania potenciálneho zamestnávateľa uvedené v inzeráte. Vytvorenie životopisu so zreteľom na konkrétnu ponuku vytvorí pozitívny dojem.
3. Pozrime sa na informácie, ktoré môžeme potvrdiť
Pri popise tvrdých kompetencií skúsme citovať údaje, ktoré majú formálne potvrdenie. Schopnosť viesť motorové vozidlo vyžaduje získanie vodičského oprávnenia príslušnej kategórie, znalosť cudzích jazykov je potvrdená certifikátmi a diplomami atď. Tieto dokumenty môžeme priložiť k životopisu.
4. Berme do úvahy mäkké zručnosti
Zamestnávatelia dbajú nielen na kvalifikáciu, ale aj na mäkké zručnosti. Kreativita, schopnosť pracovať pod časovým tlakom, komunikačné schopnosti, samostatnosť, flexibilita – takéto vlastnosti sú dôležité na mnohých pozíciách. Spomeňme ich, ale vo vhodnom kontexte s uvedením konkrétnych príkladov úloh a vykonaných akcií.
5. Dôkladne opíšte svoje profesionálne skúsenosti
Nestačí napísať, že sme komunikatívni a vieme pracovať v tíme – musíte to dokázať. Ako to urobiť v životopise? Skúsme sa zamerať na odborné skúsenosti s uvedením konkrétnych údajov. Úspechy v predaji môžu dokazovať komunikačné schopnosti a zastávanie pozície vyžadujúcej nezávislosť je dôkazom toho, že sa vieme včas riadiť.
6. Do životopisu uveďte kompetencie, vďaka ktorým budete vyčnievať z radu kandidátov
Pokúsme sa nájsť (alebo získať a rozvíjať) zručnosti, ktoré nie sú bežné, ale môžu byť užitočné v konkrétnej práci. Spomeňme ich vo svojom životopise. Znalosť čínštiny alebo schopnosť používať špecializované počítačové programy môžu zvýšiť naše šance na získanie zamestnania.
7. Spomeňme kurzy a školenia, ktoré podporujú rozvoj kompetencií
Ukážme v životopise, že sa neustále rozvíjame. Spomeňme školenia, ktoré zvyšujú našu kvalifikáciu a pomáhajú nám zlepšovať konkrétne zručnosti v práci . Stojí za to písať o kurzoch špecifických pre dané odvetvie a tých, počas ktorých si zdokonaľujeme alebo získavame mäkké zručnosti.
8. Snažme sa zachovať zdravú striedmosť
Pamätajte, že váš životopis by nemal byť príliš rozsiahly. Uveďme si v životopise len tie najdôležitejšie zručnosti , ktoré sa môžu hodiť v novej práci.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
- Autor: © Zoznam
- Zdroj: Foto: Getty, RED