Chcete uspieť na pohovore alebo na networkingu? Vsaďte na pravidlo 7-38-55

Urobiť dobrý dojem je dôležité nielen na pracovnom pohovore, ale aj na networkingu a celkovo pri rôznych príležitostiach. Možno ste práve ukončili školu alebo len premýšľate nad zmenou svojho kariérneho zamerania. Nasledujúce tipy by ste si mali osvojiť a využiť vo všetkých oblastiach svojho života, nielen tých pracovných.

Portál Her Campus upozornil na pravidlo 7-38-55, ktoré mnoho ľudí vôbec nepozná. Jeho autorom je  Albert Mehrabian, profesor psychológie na Kalifornskej univerzite. Základom jeho tvrdenia je to, že neverbálna komunikácia má v každodenných vzťahoch dominantné postavenie. 

O tomto pravidle hovorí aj vo svojej knihe „Silent Message“. Konkrétne si myslí, že komunikácia pozostáva len zo 7 % hovoreného slova, 38 % tónu hlasu a neuveriteľných 55 % reči tela. V rámci svojho modelu rozdeľuje vplyv neverbálnej komunikácie vrátane výrazu tváre, tónu hlasu a očného kontaktu (alebo jeho nedostatku). Celkovo Mehrabian dospel k záveru, že väčšinu ľudí zaujíma skôr to, ako niečo hovoríte, než to, čo hovoríte. 

Ako využiť pravidlo 7-38-55 v živote

Znalosť Mehrabianovej teórie 7-38-55 vám môže pomôcť pozitívne ovplyvniť to, ako vás iní vnímajú. Najviac to môžete uplatniť na pracovnom pohovore alebo počas networkingu, kedy sa zoznamujete s novými ľuďmi. Práve prvý dojem môže byť rozhodujúcim faktorom, či dostanete dané pracovné miesto, alebo či daného človeka na stretnutí zaujmete. 

Teória zdôrazňuje dôležitosť vytvárania pocitu blízkosti s ostatnými. K faktorom, ktoré môžu pomôcť pri vytváraní vzťahov, patrí očný kontakt pri rozhovore a sebavedomý prejav pri rozprávaní. Celkovo ide o to, aby ste pri svojom prejave pociťovali väčšiu istotu. Viac praktických tipov o neverbálnej komunikácii nájdete aj v našom nedávnom samostatnom článku

Pravidlo 7-38-55 ale nemusíte uplatniť len vo svojej kariére. Využijete ho napríklad aj v osobných vzťahoch a komunikácii s rodinnými príslušníkmi, priateľmi či partnerom. 

Viac o téme: Networking Pracovný pohovor Prvý dojem Pravidlo 7-38-55
  • Autor: © Zoznam/siposova
  • Zdroj: Her Campus | Foto: Getty

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy