Experti varujú: Nenechajte sa obabrať. Nikdy neberte prácu bez toho, aby ste najprv urobili toto

Hľadanie práce môže byť vzrušujúce, ale aj trochu náročné, najmä vzhľadom na riziko podvodov. Odborníci radia, aby ste pred prijatím akejkoľvek pracovnej ponuky prijali určité preventívne opatrenia. Tu sú informácie, ktoré potrebujete vedieť, aby ste počas hľadania práce zostali v bezpečí.

Vždy absolvujte pohovor

Pred prijatím akejkoľvek pracovnej ponuky sa najprv uistite, že ste absolvovali pohovor. Podvodníci sa často snažia ponúkať prácu bez toho, aby sa s uchádzačmi stretli. Môžu povedať, že sú príliš zaneprázdnení alebo mimo mesta, ale to je hlavný varovný signál. Skutočný zamestnávateľ s vami vždy bude chcieť urobiť pohovor, a to buď osobne, alebo prostredníctvom legitímneho videohovoru.

Chráňte svoje osobné údaje

V počiatočných fázach žiadosti o zamestnanie nikdy nezdieľajte svoje osobné údaje, napríklad údaje o bankovom účte alebo číslo sociálneho poistenia. Podvodníci môžu tieto informácie žiadať pod zámienkou vykonania kontroly alebo nastavenia priamej platby. Skutoční zamestnávatelia budú takéto údaje požadovať až po vašom prijatí do zamestnania a vyplnení oficiálnych pracovných formulárov.

Nikdy neposielajte peniaze

Legitímny zamestnávateľ vás nikdy nebude žiadať, aby ste za prácu zaplatili peniaze. To sa týka aj žiadostí o platbu za školiace materiály, zásoby alebo z akéhokoľvek iného dôvodu. Ak zamestnávateľ žiada peniaze, ide o podvod. Pamätajte, že skutočná práca vám zaplatí, nie naopak.

Urobte si prieskum

Pred prijatím akejkoľvek pracovnej ponuky preskúmajte spoločnosť a osobu, ktorá vás kontaktovala. Vyhľadajte si ich mená spolu s výrazmi ako "podvod", "recenzia" alebo "sťažnosť". Pomôže vám to zistiť, či s nimi majú iní zlé skúsenosti.

Diskutujte s niekým, komu dôverujete

Porozprávajte sa o pracovnej ponuke s priateľom alebo členom rodiny. Môžu vám poskytnúť iný pohľad a pomôcť vám identifikovať potenciálne varovné signály, ktoré ste mohli prehliadnuť. Tento krok je veľmi dôležitý, aby ste sa uistili, že ponuka je legitímna a vhodná pre vás.

Dôverujte svojim inštinktom

Ak sa vám niečo zdá príliš dobré na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak je. Vysoký plat za málo práce je bežným znakom podvodu. Ak ponuka práce znie podozrivo alebo zamestnávateľ žiada osobné údaje príliš skoro, okamžite ukončite rozhovor.

Zhrnutie

Hľadanie práce si vyžaduje opatrnosť, aby ste sa vyhli podvodom. Vždy trvajte na pohovore, dávajte si pozor na pohovory prostredníctvom messengera a nikdy nezdieľajte osobné údaje ani neposielajte peniaze. Urobte si dôkladný prieskum spoločnosti a o pracovných ponukách diskutujte s dôveryhodnými osobami. Dôverujte svojim inštinktom a buďte skeptickí voči ponukám, ktoré sa zdajú byť príliš dobré na to, aby boli pravdivé. Dodržiavaním týchto krokov sa môžete ochrániť pred podvodmi s pracovnými ponukami a nájsť si legitímnu a prospešnú prácu.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Práca Ponuka
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy