Letná brigáda v USA: Podnikateľka z New Jersey prezradila, ako to celé prebieha

Zdroj: Getty Images

Nestihli ste stredajšiu (14.4.) roomku na Clubhouse, ktorú zorganizoval pracovný portál Kariéra.sk? Tie najdôležitejšie myšlienky vám prinášame v tomto článku. Rozhovor s podnikateľkou Máriou Maier viedol Emil Čižinský, riaditeľ Kariéra.sk.

Témou rozhovoru bolo zamestnávanie študentov VŠ počas letných brigád v USA priamo so zamestnávateľom. Mária Maier totiž s manželom vlastní zábavný park Land of Make Believe v štáte New Jersey v mestečku Hope, čo je približne hodina jazdy autom z New Yorku. Každoročne zamestnávajú desiatky VŠ študentov z celého sveta a v tomto rozhovore sa s poslucháčmi podelila o to, ako takéto zamestnávanie prebieha.

EČ: Ako sa dnes podniká v USA?

MM: Všade na svete riešia podnikatelia podobné problémy. V USA medzi štáty kde sa najťažšie podniká patria New Yorku, New Jersey a Kalifornia. Dôvodom sú vysoké dane, prísne regulácie a obmedzenia. Ak by sme mali park o 15 kilometrov ďalej na západ, patrili by sme do štátu Pensylvánia, kde sa podniká o 50% jednoduchšie.

EČ: Ako ste zvládli sezónu 2020?

MM: Bola to náročná sezóna. Náš zábavný park je outdoorová kombinácia aquaparku a lunaparku a cieľovou skupinou sú rodiny s deťmi. Z toho vyplýva, že pandemické opatrenia na nás udreli plnou silou. Okrem lokálnych opatrení platných pre štát New Jersey musíme sledovať a rešpektovať aj federálne opatrenia platiace pre územie celých USA. Bežne otvárame sezónu v polovici mája, no minulý rok sme otvorili až 2. júla, keď to vláda štátu New Jersey povolila. Pozitívne hodnotím, že sme mohli nechať park otvorený až do konca sezóny, čo je polovica septembra. Naopak negatívne bolo, že sme mohli prevádzkovať park len na 50% kapacity návštevníkov. Samozrejme s dodržiavaním všetkých protipandemických opatrení, ktoré poznáte aj na Slovensku. Problémy sme mali hlavne s miestnymi zamestnancami, ktorí sa báli, že ochorejú. Návštevníci nás ale podržali a veľmi pozitívne prekvapili. História parku začala v roku 1954 a miestna komunita nás podržala a pravidelne navštevovala. Paradoxne situácia prilákala aj nových návštevníkov z New Yorku, lebo v meste ako aj v štáte New York zostali zábavné parky a aquaparky zatvorené.

EČ: Budete mať v lete otvorené?

MM: V nasledujúcej sezóne plánujeme otvoriť v rámci pandemických opatrení. Pravdepodobne v závere mája s kapacitou návštevníkov obmedzenou na 50% a s dodržiavaním všetkých proti epidemiologických opatrení. Dúfame však, že nám bude umožnené naplniť park aspoň na 70% kapacity alebo aj na 100%.

EČ: Aké pracovné pozície u vás brigádnici zastávajú?  

MM: Zamestnávame cca 150 až 200 lokálnych ľudí a do 45 VŠ študentov zo sveta (počet zahraničných zamestnancov je obmedzený ubytovacou kapacitou). Títo zamestnanci zastávajú všetky pracovné pozície, ktoré si môžeme predstaviť v takomto zábavnom parku. Od plavčíkov, cez animátorov, upratovačov, predajcov lístkov až po pracovníkov v občerstvení. Musím zdôrazniť, že títo zamestnanci sa môžu počas sezóny striedať na rôznych pracovných pozíciách a dokonca sa môžu vypracovať až na vedúce pozície jednotlivých zmien. Sama som prešla touto cestou, keďže som do USA prišla presne na toto miesto zahraničnej študentky na sezónnu prácu do tohoto parku. Za 20 rokov sa v parku vystriedalo viac ako 700 študentov z celého sveta. Vždy sa snažíme mať študentov z viacerých krajín, aby sa museli medzi sebou rozprávať po anglicky aj v čase voľna.

EČ: Ako hodnotíš miestnych a zahraničných zamestnancov?

MM: Celkovo hodnotím študentov zo sveta ako viac pracovitejších než miestnych. Hlavne z toho dôvodu, že študenti zo zahraničia si chcú hlavne zarobiť. Tento drive využívame na motiváciu miestnych zamestnancov, aby sa nechali strhnúť k vyšším výkonom. Možný posun na vyššiu pozíciu v rámci parku prináša možnosť vyššej mzdy, ale aj možnosť uvádzať túto skutočnosť vo vlastných pracovných životopisoch pri hľadaní si práce doma, čo je pre VŠ študenta veľké plus. Dôležitým faktom, na čo potrebujeme zahraničných študentov je dôvod, že vysoké školy a žiaľ aj mnohé stredné školy  v USA začínajú v auguste a v parku potrebujeme zamestnancov do polovice septembra.

EČ: Ako prebieha tvoj nábor sezónnych zamestnancov?

MM: Zásadne len online prostredníctvom videopohovorov. Problémom dneška je fakt, že program Work & Travel bol pozastavený až do minulého týždňa. Minulý rok sa študenti vôbec do programu nedostali. Tento rok to vyzerá lepšie, no nie je to bez problémov, ktoré zatiaľ nie sú odstránené. Napríklad USA ambasády po svete pracujú v pandemických režimoch a neprijímajú všetky žiadosti o víza. Cestovanie zo Schengenu do USA je pre program Work & Travel zastavené. Dá sa to obísť len tak, že sa cestovateľ zdrží 14 dní mimo Schengenu a až potom môže vycestovať. No takéto riešenie je dosť nepraktické. Očakáva sa, že v polovici mája bude táto blokáda prehodnotená a dufajme, že aj odstránená.

Program Work & Travel je charakteristický tým, že ho nemôže využiť človek bez asistencie autorizovanej agentúry. Na Slovensku najčastejšie spolupracujem s agentúrou CKM. Táto agentúra sprostredkúva študentom J-1 víza ako aj prácu v USA podľa individuálnych preferencií. Za tento servis si samozrejme vyberú poplatok, ktorý začína od 333 eur. Okrem toho treba pripočítať náklady na letenku a dopravu do parku.

EČ: Koľko si môže študent u vás zarobiť?

MM: Mzda je u nás nastavená na 13 dolárov na hodinu (minimálna mzda v New Jersey pre sezónny biznis je 11,10 dolárov). Sezónni zamestnanci pracujú 6 dní v týždni a jeden deň majú voľný. Záleží len na pracovitosti každého jednotlivca, koľko si zarobí. Samozrejme, môže pracovať aj v ten siedmy deň. Bežne si študenti môžu zarobiť 6-tisíc až11-tisíc dolárov počas sezóny. Odvíja sa to od toho, koľko mesiacov pracujú a koľko hodín denne. V priemere si vedia zarobiť medzi 6 000 a 8 000 dolárov za leto. Ubytovanie, energie a cestovanie na pracovisko poskytujeme zadarmo. Ďalšie náklady súvisia so stravou, ktorú si zamestnanci kupujú sami. Stravujú sa v domčekoch, v ktorých sú ubytovaní, kde je kompletne zariadená kuchyňa. Za cca 150 dolárov sa dokážu prestravovať na tri týždne. Zvyšok majú náklady spojené s trávením voľného času, cestovaním na výlety a podobne.

EČ: Čo všetko môžu študenti zažiť okrem práce?

MM: Voľnočasové aktivity sú ovplyvnené lokalitou, v ktorej sa park nachádza a tá je podobná Malej Fatre. Naokolo sú nekonečné lesy. Mestečko Hope je malé mesto do dvoch tisíc obyvateľov. Miestni zamestnanci v parku žijú v tejto lokalite a každoročne s nadšením očakávajú  zahraničných študentov a v rámci komunity ich berú ako svojich kolegov medzi seba. Pozývajú ich na všetky možné komunitné alebo aj rodinné eventy, ktoré organizujú. Pikniky, výlety, oslavy narodenín a podobne. To má za následok, že sa študenti necítia ako na návšteve, ale stávajú sa súčasťou komunity. Môžu tak na vlastnej koži zažiť, ako žijú Američania v danej oblasti. A to je tiež zaujímavá osobná skúsenosť pre každého mladého človeka. Mnohí sa ku nám vracajú niekoľko rokov, kým majú štatút študenta. Každopádne, samotný New York je hodinu autom.

Toto prostredie nie je ale pre každého. Mladí ľudia, ktorí túžia po akčnom zážitku, veľkomeste, kluboch a bujarých žúrkach nebudú u nás spokojní. Naopak mladí ľudia, ktorí túžia po romantike, čistej prírode a pokoji vo voľnom čase si nájdu pre toto miesto zaľúbenie. Charakter nášho prostredia je veľmi dôležitý a preto počas pohovorov kladiem veľký dôraz na to, aby som ho dôkladne opísala študentom a nastavila im tak adekvátne očakávania.

EČ: Prečo by študenti mali chcieť u vás pracovať?

MM: Zažila som to na vlastnej koži. Viem, že samotná skúsenosť s cestou do USA, prácou v našom parku, postaraním sa o seba samého alebo zážitkami v cudzej komunite formuje mladého človeka na celý život. Preto ak zvažujete túto formu zážitku a chcete mať väčší pocit istoty, že viete, pre koho budete za oceánom pracovať, pokojne sa na mňa obráťte na Lombjobs@hotmail.com. Land of Make Believe - New Jersey - Hope, www.Lomb.com

Ďakujeme za diskusiu Márii Maier a želáme jej úspešnú sezónu. Budúcu stredu, 21. apríla o 20:00 budeme na Clubhouse opäť diskutovať, tentkrát o zamestnávaní v šoubiznise svetového formátu. So Štefanom Kocánom sa porozprávame o tom, aké je pracovať pre najväčšie svetové operné produkcie.

Viac o téme: Letná brigáda v USA
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty Images

Súvisiace články