Toto sú najčudnejšie otázky, ktoré môžete dostať na pohovore: Nezľaknite sa a takto na ne odpovedzte

Zdroj: Thinkcstock.com

Personalisti občas kladú na pohovoroch poriadne čudné otázky. Také, ktoré na prvý pohľad nemajú nič s pozíciou a firmou, do ktorej sa hlásite. Začudovane zdvihnete obočie, keď sa vás personalista na pohovore spýta, či je podľa vás lepšia mačka alebo pes? Takýchto podobne zvláštnych otázok môže byť na pohovore ešte niekoľko. Viete, ako na ne odpovedať a prečo vám ich vlastne personalista kladie? Poradíme vám v tomto článku.

Zvláštne otázky na pohovoroch možno rozdeliť do štyroch kategórií. Prvá skupina otázok sa týka hypotetických situácií a ako by ste v nich reagovali. Druhou skupinou čudných otázok sa personalista snaží zistiť, aké sú vaše skutočné názory. V tretej skupine testuje vašu morálku a etickosť. A vo štvrtej, v ktorej sa vás pýta na cestovanie, chce zistiť, aký typ človeka ste. Pozrite si príklady najčudnejších otázok podľa jednotlivých kategórií.

 1. Čo by ste robili v hypotetickej situácii
  Asi najčastejšie sa vyskytujúci typ otázok na pohovoroch. Recruiteri sa pýtajú uchádzačov, ako by zareagovali, ak by sa ocitli v nejakej situácii. Môžu sa spýtať napríklad:
  - S akým prezidentom by ste chceli ísť na večeru a prečo?
  - S akou osobnosťou – žijúcou aj nežijúcou, by ste chceli ísť na večeru a prečo?
  - Ak by ste mohli stráviť deň s hocikým na svete (žijúca aj nežijúca osobnosť), o čom by ste sa s touto osobou rozprávali a prečo by ste si vybrali túto osobnosť?

  Tento typ otázok má otestovať vaše kreatívne myslenie. Personalisti chcú vidieť, ako viete reagovať, akú originálnu odpoveď dokážete podať, zaujíma ich, ako by ste si poradili v nezvyčajnej situácii.
  Niektoré z takýchto otázok sú komplexnejšie a zamerané na vašu schopnosť riešiť problémy. Pri nich je vaša odpoveď menej dôležitá než to, akú logiku používate pri získaní odpovede.
  - Predstavte si, že ste v krajine, v ktorej nikto nehovorí vaším jazykom. Nie je tam žiaden internet, ako by ste sa dostali domov?
  Pri tejto otázke chce personalista vidieť, akosi viete aj v ťažkej situácii zachovať chladnú hlavu a priniesť riešenie.
  Posledný typ hypotetických otázok sa týka toho, aby ste si sám seba predstavili ako inú osobu alebo neživý predmet.
  - Ak by ste mohli byť nejakou slávnou osobnosťou, kým by ste boli a prečo?
  - Ak by ste mali byť nejakou časťou bicykla, čím by ste boli a prečo?
  - Ak by ste si mohli vybrať nejaké zviera, ktorým by ste chceli byť a ktoré by najlepšie popísalo vašu osobnosť?

  Na tieto otázky samozrejme neexistuje správna odpoveď. Ich cieľom je vidieť vás ako kandidáta aj z iného uhla, nenápadne z vás dostať to, čo ste možno nechceli prezradiť. Pripraviť si odpovede totiž dokáže veľa uchádzačov, personalista však chce vedieť, aký naozaj ste.
 2. Vaše preferencie a názory
  Aké sú vaše preferencie a názory ľahko dokážu odhaliť nasledujúce otázky:
  - Čo je lepšie, mačka alebo pes?
  - Čo si myslíte o záhradných trpaslíkoch?
  - Kde rád/rada jete?
  - Aká je vaša obľúbená príchuť zmrzliny?

  Aj tu platí, že správna odpoveď na tieto otázky neexistuje. Vaše vysvetlenie, ktoré poskytnete na danú otázku, odhalí, aký typ človeka ste. Snažte sa pri týchto otázkach byť uvoľnený, skúste k nim pridať aj krátku, zaujímavú alebo aj zábavnú príhodu, ktorá potvrdí vašu odpoveď.
 3. Test vašej morálky
  Vaše osobné hodnoty sú dobrým indikátorom, či sa hodíte alebo nehodíte na danú prácu. Akými otázkami to personalisti zisťujú?
  - Aký kriminálny čin by ste spáchali, ak by ste určite vedeli, že vám prejde?
  - Aký je váš najväčší  hriech zo siedmich smrteľných hriechov?

  Personalisti chcú týmito otázkami určiť váš charakter. Nečakajú nejakú konkrétnu odpoveď, chcú však, aby ste odpovedali dostatočne.
 4. Cestovanie
  Posledná kategória zvláštnych otázok na pohovore sa zameriava na cestovanie. Môžu to byť napríklad tieto otázky:
  - Aké najnetypickejšie, najzvláštnejšie, najšialenejšie alebo najčudnejšie miesto ste kedy navštívili?
  - Akú výnimočnú dovolenku, takú, ktorá sa dá zažiť len raz za život, ste si vzali alebo by ste si chceli vziať?

  Personalisti týmito otázkami dúfajú, že vaše odpovede im pomôžu zistiť, či zapasujete do firemnej kultúry a či viete rýchlo myslieť. Opäť aj pri týchto otázkach myslite na to, že dôležitejšie než kvalita odpovede je jedna zaujímavá, výnimočná odpoveď.
Viac o téme: Pracovný pohovor Otázky na pohovore
 • Autor: © Zoznam/es
 • Zdroj: Zdroj: monster; Foto: gettyimages

Súvisiace články

 
Staršie správy