6 vecí, ktoré sa musíte naučiť do života: Inak budú s vami všetci len zametať

Nebolo by skvelé, ak by veci vo vašom živote fungovali samé, bez vášho pričinenia? Žiaľbohu, no niekedy aj chvalabohu, to tak nebýva. Musíte sa totiž naučiť, že ak niečo chcete, musíte sa o snažiť, bojovať - až kým sa vám to nepodarí. Musíte pochopiť, že nie je dobré nechať na sebe "orať". Čo sa musíte naučiť, aby s vami ostatní nezametali? Prestaňte byť „ťuťkom“ a „dobráčikom“, v živote sa musíte obracať takto.

 

 

 1. Povedzte, čo chcete
  Ak niečo chcete, musíte sa ozvať a povedať to. Nečakajte, že za vami príde šéf a opýta sa vás, či by ste náhodou nechceli zvýšiť plat. Alebo si nemyslite, že váš partner vám vidí do hlavy a presne vie, čo od neho čakáte. Ozvite sa, povedzte, čo očakávate. Inak budete len márne čakať na zmenu.
 2. Odmietnite, čo robiť nechcete
  Povedať nie je normálne. Ak sa vám niečo nepáči, nepozdáva alebo s niečím nesúhlasíte, môžete povedať nie. Málokto však má odvahu to aj urobiť. Ak vás však permanentne kolegovia zahŕňajú novými a novými úlohami, prípadne toho na vaše plecia partner kladie priveľa, môžete sa ozvať a povedať nie. Aj vy by ste mali mať hranicu, za ktorú nepôjdete.
 3. Prekonajte lenivosť
  Pustiť sa do niečoho nie je jednoduché. Ak si predstavíte, čo všetko vás čaká, čo všetko bude treba urobiť a už sa vám nechce, je to problém. Nájdite si spôsob, ako prekonať túto nechuť a pustite sa do vecí. Ak hľadáte najúčinnejší spôsob, ako prekonať lenivosť, recept je jednoduchý: nedovoľte si byť lenivý. Napíšte si zoznam úloh a začnite na nich pracovať. Nie zajtra, nie dnes. Teraz.
 4. Povedzte, čo sa vám nepáči
  Ak sa vám nepáči, že je k vám predavačka nepríjemná, povedzte jej, nech s vami komunikuje prívetivo. Ste jej zákazník a jej náplňou práce je správať sa k vám úctivo. Dovoľuje si k vám šéf? Netolerujte mu to, netrpte ponižovanie či zosmiešňovanie. Pokiaľ neukážete, že si vážite samého seba, nečakajte, že to budú robiť iní.
 5. Dávajte a prijímajte konštruktívnu kritiku
  „Všetci potrebujeme ľudí, ktorí nám dajú spätnú väzbu. Vďaka tomu sa môžeme zlepšovať.“ Bill Gates
  Kritika sa nepočúva ľahko, no je pre človeka neskutočnou cennosťou. Vďaka nej si totiž uvedomíte, či nelietate privysoko, no dozviete sa tiež, v čom sa môžete zlepšiť. Je nevyhnutná pre osobný rast a zlepšovanie sa. Obklopujte sa ľuďmi, ktorí vám budú hovoriť nepríjemnú pravdu, nechajte sa „zraňovať“ – stane sa z váš väčší a lepší človek. Aj vy sám sa staňte tým, ktorý posúva ľudí okolo seba vpred. Upozornite ich na chyby a na to, v čom by mohli dosiahnuť pokrok. Ale pozor, vždy konštruktívne!
 6. Rozlúčte sa
  Trápi vás niečo v práci? Zlí kolegovia, nespravodlivý šéf, nepríjemná atmosféra na pracovisku? Ak to už neviete vydržať, netrápte sa zbytočne. Rozlúčte sa s tým, čo vás oberá o pokoj a spokojnosť, vaše zdravie za to nestojí. Rovnako to však platí aj v osobnom živote. Rozlúčte sa s ľuďmi, ktorým na vás v skutočnosti nezáleží, ktorí len berú, no nič nedávajú, pre ktorých ste číslom dva. Urobte hrubú čiaru a začnite nanovo. 
Zdielať článok na Facebooku
01.02.2018  |  Text: es; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
4.8/5 (8 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin