Spoznajte, čo je šťastie: Týchto 13 činností zaraďte do svojho života, zmenu pocítite okamžite

Nie ste spokojný so svojím životom? Už dlhšie cítite vnútornú nespokojnosť? Máte pocit, že vám niečo chýba? Na otázku „Ako sa máš?“ poriadne neviete odpovedať? Vyjdite z bludného kruhu nespokojnosti a smútku, existuje 13 jednoduchých činností, ktoré spôsobia, že sa bude cítiť lepšie, spokojnejšie a šťastnejšie. Ktoré sú to? Inšpirujte sa zoznamom týchto aktivít a majte šťastnejší život.

 

 

 

 1. Nájdite si prácu, ktorú máte radi
  Zotrvávať v zamestnaní, ktoré neznášate a do ktorého každý deň vstávate len pre peniaze, z vás šťastných ľudí neurobí. Skúste sa poobzerať po lepšej práci, v ktorej by ste riešili zaujímavé úlohy, mali okolo seba dobrý kolektív a šéfa, ktorý vás ocení. Možno sa to nezdá, ale robiť niečo, čo nás napĺňa, výrazne ovplyvňuje pocit šťastia a spokojnosti.
 2. Pomáhajte ľuďom
  Máte skvelú prácu, dosahujete skvelé výsledky, no cítite sa trochu „prázdny“? Nie je to prekvapujúce, keďže naše životy napĺňa a robí krajšími nielen úspech v kariére či peniaze na účte. Cítime sa dobre, ak pomáhame iným, ak prinášame radosť, ak niekoho potešíme - čo i len drobnosťou. Neveríte? Vyskúšajte.
 3. Buďte vďačný
  Ak sa zamyslíte nad všetkým, čo máte, pravdepodobne zistíte, že ste veľký šťastlivec. Naučte sa prejaviť vďaku za všetko dobré, čo sa vo vašom živote udeje – za to, že máte rodinu, ste zdravý, máte vlastnú strechu nad hlavou... Je toho veľa, čo berieme ako bežné a prirodzené, no mnohí ľudia by s nami hneď menili.
 4. Buďte štedrý
  A nielen na Vianoce. Podeľte sa o to, čo máte a uvidíte, že vaša radosť sa znásobí. Nemusíte rozdať svoj majetok, pokojne sa stačí podeliť o dobrú náladu, myšlienky či obyčajný úsmev.
 5. Hýbte sa, cvičte
  Nemusíte to robiť nutne preto, aby ste mali dokonalú figúru. Cvičenie totiž redukuje stres a vyplavuje endorfíny - a práve tie sa vám „zídu“, keďže sa nazývajú aj hormóny šťastia.
 6. Naučte sa zvládať stres
  Možno vám pomôže po náročnom dni v práci ísť si zacvičiť do posilňovne, na prechádzku do prírody, alebo si dopriať pár minút ticha a meditácie. Nájdite si vlastný spôsob, ako vylúčiť stres a nepríjemné pocity z vášho života. Iba ich odstránením sa uvoľní priestor pre spokojnosť, radosť a pohodu.
 7. Jedzte zdravo
  Ťažké, mastné a nezdravé jedlá budú mať na vás rovnaký vplyv. Doprajte si preto radšej niečo ľahké a fit – urobíte tak niečo pre svoje zdravie, a to nielen fyzické, ale aj duševné.
 8. Trávte čas s vašimi najbližšími
  Tráviť čas s tými, na ktorých vám najviac záleží, nedokážu nahradiť peniaze, dobrá práca a vlastne ani nič ostatné. Život je príliš krátky, venujte preto čo najviac času vašej rodine a priateľom – rozprávajte sa, smejte sa a vychutnávajte si spoločné momenty.
 9. Zakážte si negatívne myšlienky
  Snažte sa tiež vo vašom živote vyvarovať negativistickým ľuďom. Tí, ktorí okolo seba šíria len pesimizmus a všetko vidia v čiernych farbách, vás šťastie nedodajú. Buďte radšej optimistom, dúfajte v to najlepšie a obklopte sa podobne uvažujúcimi ľuďmi – uvidíte tú zmenu.
 10. Choďte často do prírody
  Tráviť čas v prírode je niečo, čo vás osvieži a dodá vám kopec energie. Choďte do prírody tak často, ako sa len dá – najmä ak ste každý deň zatvorený v kancelárii, v aute alebo v hale.
 11. Obdarovávajte ľudí častejšie
  Nemusia to byť pritom len hmotné darčeky, postačí aj niečo, čo sami vyrobíte. Napíšete pre niekoho báseň, pochvalný e-mail alebo len milú sms správu, v ktorej zaželáte pekný deň. Začnite rozdávať šťastie a ono sa vám vráti.
 12. Odpúšťajte a zabúdajte
  Prechovávať v sebe zášť a nenávisť vám k pocitu šťastia nijako neprispeje. Zabudnite na to, čo bolo, naučte sa odpúšťať a uvidíte, ako ľahšie sa vám bude dýchať. Svoju pozornosť zamerajte radšej na budúcnosť a na to, čo všetko vás v nej čaká.
 13. Buďte sám sebou
  Nestrácajte čas prispôsobovaním sa a menením toho, aký ste. Ak chcete byť skutočne šťastný, akceptujte sám seba a začnite sa mať rád. Od toho je ku šťastiu skutočne len kúsok. 
Zdielať článok na Facebooku
27.12.2017  |  Zdroj: huffingtonpost; Text: es; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
4.3/5 (3 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin