7 mýtov, ktoré používajú neúspešní ľudia ako výhovorky: Vy sa z nich poučte

Je veľa ľudí, ktorí si hľadajú prácu dlhšie obdobie. Niektorým sa nedarí: jednoducho nemali šťastie, pretože boli vo výbere so silnými kandidátmi. Sú však aj takí, ktorí sa len vyhovárajú a ohradzujú množstvom dôvodov, prečo si nevedia nájsť prácu: napríklad že za ich neúspech môžu samotné firmy a personalisti v nich. Niektoré z výhovoriek sú však len sto ráz opakovanými nepravdami, ktorým ale mnohí stále ľahko uveria. Na ktoré mýty a klišé by ste už ale mali raz a navždy zabudnúť?

 

 • To miesto je už aj tak obsadené po známosti.
  Áno, tvrdiť, že protekcia neexistuje, je naivné. Rovnako naivné je však myslieť si, že na všetky pracovné pozície na Slovensku sú dosadení uchádzači po známosti. Napríklad aj my, zamestnanci Kariéry, sme si museli prejsť celým výberovým procesom: od zaslania životopisu až po absolvovanie pohovoru. A nie, nikoho sme vo firme nepoznali.

 

 • Každý zamestnávateľ chce od uchádzača dlhoročnú prax.
  Túto výhovorku často používajú čerství absolventi, ktorí si hľadajú prácu. Otázkou však je, čo robili doteraz? Naozaj toho mali až tak veľa, že nemohli počas štúdia naberať skúsenosti? Ak je známe, že študenti humanitných vied majú najhoršie uplatnenie na trhu, nemali by s tým niečo robiť už počas školy? Môžu fungovať ako externisti, prípadne môžu naplno využiť letné prázdniny na stáže, odborné praxe a brigády. Počas piatich rokov štúdia dokážu nadobudnúť slušnú prax. Potom sa nestane, že si budú po skončení školy zúfať pri hľadaní práce.
  Taktiež nie je úplne pravdou, že firmy vyžadujú od každého uchádzača dlhoročnú prax. Tá je nevyhnutná pri vysokých či riadiacich pozíciách. Ak sa však čerství absolventi hlásia na takúto prácu, nemôžu sa čudovať odmietnutiu.

 

 • Až keď mi firma riadne zaplatí, až vtedy pôjdem pracovať.
  Ak máte firme čo ponúknuť, ste odborník na danú oblasť, máte skúsenosti a úspechy na svojom konte, máte plné právo pýtať si adekvátne finančné ohodnotenie. Ak máte pocit, že ste nedostatočne zaplatený, pýtajte si viac. Nenechajte sa ale odbiť – vybojujte si vyšší plat. Ak vám ho súčasný zamestnávateľ nedá, hľadajte si nového. Ak ste však bez praxe a skúseností, nečakajte, že hneď začnete zarábať obrovské peniaze. Pozrite si tiež, aké sú platy na pozícii, na akej pracujete. Zdá sa vám to málo? Zmeňte odvetvie.

 

 • Pozrite sa na Rakúsko, aké tam majú platy!
  Nevyhovárajte sa na platy v susedných krajinách. Realitou totiž je, že v porovnaní napríklad s Rakúskom je na tom Slovensko horšie. Ak sa vám ale páči, ako sú tam ľudia finančne ohodnotení, kde je problém? Trh je otvorený a nič vám nebráni vycestovať za lepšími mzdami.

 

 • Práca sa na Slovensku aj tak nájsť nedá.
  Nie? Je potom zaujímavé, kam chodia každý deň milióny ľudí.

 

 • Nezobrali ma, lebo som nemala na pohovore krátku sukňu a veľký výstrih.
  Na niektorých zamestnávateľov by takýto outfit možno naozaj „zabral“, v serióznej spoločnosti by však uchádzačka v nevhodnom oblečení pôsobila neseriózne a jej šance získať prácu by poriadne klesli. Na pohovor sa totiž odporúča správne zvolený odev - čistý, upravený a zodpovedajúci pozícii, na ktorú sa človek hlási. Vyzývavé oblečenie je faux pas a skôr si ním uškodíte. Viac ako oblečenie je však dôležitejšie to, či sa viete predať a spĺňate požiadavky. Ak ste teda na pohovore neuspeli, dôvodom nemuselo byť chýbajúce vyzývavé oblečenie, ale to, že ste jednoducho nenaplnili očakávania spoločnosti.

 

 • Skúste si hľadať prácu vy sami.
  Skúsili sme a uspeli sme. Presne preto vám dnes radíme, akým chybám sa vyvarovať a na čo upriamiť svoju pozornosť. Nesplyňte s davom ufrflaných a večne nespokojných uchádzačov, ktorí sú bez práce roky a ohradzujú sa takýmito výhovorkami. Namiesto sťažovania robte pre seba to, čo vám pomôže získať prácu: poobzerajte sa po rekvalifikačných kurzoch, vzdelávajte sa, osvojujte si nové zručnosti, ktoré trh vyžaduje, absolvujte stáže. Ak si neviete prácu nájsť v blízkosti vášho bydliska, začnite hľadať aj v širšom okolí, prípadne sa za zamestnaním presťahujte. Tak ako mnohí z nás.
Zdielať článok na Facebooku
10.10.2017  |  Text: es; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
2.4/5 (17 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin