Utorok25. marec 2025, meniny má Marián, zajtra Emanuel

Vaša práca nič neprináša... (pravdepodobne): Pravda o „nezmyselných“ pracovných pozíciách

V dnešnej dobe predstavujú služby takmer 80 % všetkých pracovných miest. Zatiaľ čo mnohé pozície v službách, ako sú čašníci alebo hoteloví nosiči, poskytujú jasnú hodnotu, existuje množstvo prác, ktorých prínos je otázny. Prečo moderný pracovný trh podporuje takéto pracovné miesta? A ako sa v nich vyznať?

Antropológ David Graeber vo svojej knihe „Bullshit Jobs“ identifikoval päť typov pozícií, ktoré môžu byť zbytočné alebo dokonca škodlivé. Pozrime sa na ne bližšie.

Pracovníci na zdvihnutie ega

Títo zamestnanci – recepční, šoféri či asistenti – existujú často len na to, aby posilnili postavenie vyššie postavených kolegov. Často ich môžu nahradiť technológie, ak sú vôbec potrební.

Dočasní riešitelia problémov

Tieto pracovné pozície sa sústreďujú na riešenie problémov, ktoré by mohli byť trvalo odstránené. Napríklad pracovník skladu, ktorý ručne aktualizuje zásoby namiesto automatizovaného systému.

Formálne pozície bez skutočnej hodnoty

Tieto pozície existujú, aby firma vyzerala „legitímne“ – ako sú zamestnanci, ktorí píšu firemné noviny, organizujú večierky alebo zabezpečujú internú kultúru. Hoci tieto činnosti nemusia byť úplne zbytočné, ich prínos je často minimálny.

Škodlivé pozície

Niektoré pracovné pozície môžu mať dokonca negatívny dopad na spoločnosť. Patria sem napríklad firemní právnici, ktorých existencia vyvoláva potrebu ďalších právnikov na obranu pred súdnymi spormi, alebo lobisti, ktorí ovplyvňujú legislatívu v prospech veľkých korporácií.

Nadbytoční manažéri

Nadriadení, ktorí riadia tím, kde všetci vykonávajú rovnakú prácu, často neprinášajú reálnu hodnotu. Namiesto koordinácie rôznorodých zručností môžu byť len prekážkou v práci ostatných tým, že zvolávajú zbytočné stretnutia či formulujú prázdne „strategické“ ciele.

Prečo tieto pozície pretrvávajú?

Aj keď by trhové mechanizmy mali eliminovať neproduktívne pozície, v praxi sa to často nestáva. Byrokracia a snaha o udržanie hierarchie vedú k tomu, že mnohé pozície pretrvávajú. Podobne ako v bývalom Sovietskom zväze, moderné firmy kladú dôraz na naplnenie 40-hodinového pracovného týždňa, aj keď to znamená vytvárať umelé úlohy.

Čo s tým môžeme urobiť?

Ako spoločnosť by sme mohli akceptovať, že nie každý musí pracovať 40 hodín týždenne, ak má prácu hotovú skôr. Pre jednotlivcov, ktorí sa ocitli v takýchto pozíciách, môže byť riešením práca na vedľajších projektoch alebo zmierenie sa s realitou pracoviska.

Nie každá práca má jasný a okamžitý prínos, no pochopenie týchto dynamík nám môže pomôcť lepšie navigovať pracovné prostredie. Ak ste sa v niektorých opisoch spoznali, možno je čas zamyslieť sa nad tým, ako efektívnejšie tráviť svoj pracovný čas.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Správy

Ekonomika

Šport

Novinky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program