Nenechajte si v práci skákať po hlave! Naučte sa aplikovať pravidlo 3x a dosť
Prax ukázala, pokiaľ nedokážeme ani po treťom upozornení napraviť svoju chybu a spraviť veci poriadne, nenaučíme sa to nikdy. Ale čo ak sa ocitneme v situácii, keď sú naše výsledky závislé od výkonu nášho kolegu a ten nereaguje na naše upozornenia? Začnite používať pravidlo 3x a dosť a odmenou vám budú nie len ušetrené nervy, ale predovšetkým zlepšené pracovné výsledky.
Nalejte si čistého vína a povedzte si: „Stojí to za to?“
Dávať niekomu viac ako tri šance a dúfať, že už si konečne vezme vaše slová k srdcu je ako veriť na zázrak. V konečnom dôsledku sa zbytočne vzájomne blokujete, čo je nie len časovo ale aj finančne neefektívne.
Čo robiť v prípade, ak dôjde k prvému pochybeniu?
Mýliť sa je ľudské a je to prirodzená vec, ktorá sa môže stať aj vám. Preto nehádžte hneď „flintu do žita“ a pokúste sa zistiť, čo sa stalo. Ideálne je pri tom využiť spätnú väzbu, ktorá vám pomôže objaviť dôvod zlyhania.
Postupujte v nasledujúcich krokoch:
- Popíšte čo sa presne stalo, teda o aké presné pochybenie sa jednalo.
- Popíšte aké dôsledky to malo na vašu prácu.
- Znovu vysvetlite, čo presne chcete a ako to má vyzerať.
- Nechajte toho druhého hlavne veľa hovoriť. Možno má adekvátny dôvod prečo nesplnil danú úlohu. Vezmite do úvahy všetky možné aspekty, ktoré mu v tom mohli zabrániť. Mal dostatok potrebných informácií? Nebola mu úloha zadaná príliš neskoro a nezažíval značnú časovú tieseň?
- Dohodnite sa na vzájomných krokoch, vďaka ktorým by ste mali predísť chybe.
Teraz by ste už mali mať istotu, že dotyčný obdržal všetky nevyhnutné informácie k splneniu úlohy, ktorú od neho požadujete.
Napriek všetkej snahe došlo k druhému pochybeniu
Ak opäť došlo zo strany kolegu k rovnakej chybe, nestrácajte už čas detailnou spätnou väzbou.
- Opäť vysvetlite, čo sa stalo, tentokrát stručne.
- Pripomeňte mu vašu vzájomnú dohodu a dajte mu najavo, že chcete zistiť prečo to nezafungovalo.
- Poskytnite mu priestor na vyjadrenie sa, nech vám sám povie, čo sa stalo a ako to vníma zo svojho uhla pohľadu.
- Dajte mu opäť šancu a vytvorte vzájomnú dohodu, prípadne zmeňte procesy, ktoré by mu mohli pomôcť.
Tretie pochybenie je na svete, znamená to vážny problém
Pokiaľ došlo k opätovnému pochybeniu bez objektívneho dôvodu, nastal čas sa zamyslieť. Je daný kolega schopný vykonávať tento typ úloh? Nemal by som požiadať o pomoc iného kolegu? Alebo by som sa mal obrátiť na svojho nadriadeného a zdôveriť sa mu? To sú otázky na mieste, ktoré by ste si zaručene mali položiť a pouvažovať nad možným riešením.
V danej chvíli vám už je zrejme jasné, že tadiaľ cesta nevedie a pokiaľ si chcete robiť naďalej svoju prácu dobre, musíte prijať opatrenia, ktoré budú viesť k náprave. Možno sa v konečnom dôsledku príde na to, že daný kolega dajme tomu nerozumie veľmi analytike ale má veľký potenciál sa uplatniť v kreatíve. Existuje množstvo dôvodov prečo mu daná práca nevyhovuje, bez toho aby to akýmkoľvek spôsobom znižovalo jeho profesijné kvality.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
- Autor: © Zoznam/vargova
- Zdroj: Foto: Getty, RED