Snívate o tom, že raz budete sami sebe šéfom, no nemáte dostatočnú rezervu na to, aby ste odišli zo svojej práce a rozbehli naplno svoje podnikanie? V dnešnej dobe nie je ničím nezvyčajným, že ľudia začnú podnikať popri svojom hlavnom zamestnaní. Tento fenomén je v zahraničí známy aj ako side hustle. Na jednej strane ponúka istotu a dostatočný príjem, no na druhej strane otvára nové možnosti.
Prieskum z minulého roka hovorí o tom, že až 47 % zamestnancov v kontinentálnej Európe vážne uvažuje o vedľajšom príjme. Ďalších 15 % respondentov si už druhú prácu dokonca našlo. V niektorých prípadoch síce môže ísť len o nejakú brigádu, no v mnohých ide práve o rozbehnutie nejakého biznisu.
Prečo začať podnikať popri práci?
Ak sa pýtate sami seba, prečo začať podnikať popri klasickom zamestnaní, môže vám to priniesť niekoľko výhod. V prvom rade ide o diverzifikáciu príjmu. Ak stratíte jeden zdroj, stále môžete pokryť svoje výdavky tým druhým. Zároveň tak môžete lepšie šetriť.
Takýmto spôsobom môžete aj otestovať svoj biznis nápad. Ak náhodou nevyjde, stále sa môžete venovať len svojmu zamestnaniu a vášmu rozpočtu to neublíži.
Pri podnikaní môžete rozvíjať seba aj nové zručnosti. Naučíte sa veľa o tom, ako riadiť firmu, ako funguje marketing alebo čo všetko obnáša účtovníctvo. Získate aj istú flexibilitu a v neposlednom rade budete mať možnosť splniť si svoje sny a nápady.
Ako začať podnikať popri zamestnaní?
Pokiaľ chcete skúsiť rozbehnúť svoje podnikanie, v prvom rade by ste sa mali zamerať na nasledovné body:
- Zistite, čo chcete robiť. Kľúčom je nájsť priesečník medzi vašimi zručnosťami, záujmami a dopytom na trhu.
- Vytvorte si podnikateľský plán, rozdeľte si úlohy a stanovte si realistické termíny. Vypočítajte si potrebné investície, očakávané príjmy a výdavky.
- Založte si živnosť alebo s. r. o. a zvoľte si správny systém účtovníctva. Prípadne si nájdite niekoho, kto sa bude starať o všetky papierovačky.
- Vytvorte si stránku, na ktorej budete ponúkať svoj produkt alebo službu. Budujte svoju prítomnosť v online svete a získajte prvých zákazníkov.
- Budujte si kontakty v relevantných oblastiach, zbierajte spätnú väzbu a vylepšujte svoju ponuku.
- Vytvorte si efektívny systém time managementu a rozhodnite, ktoré úlohy sú najdôležitejšie. Ak je to možné, delegujte určité úlohy niekomu inému, aby ste mali dosť času na oddych.
- Neustále sa vzdelávajte a zlepšujte svoje podnikateľské zručnosti. Zvážte, kedy je správny čas prejsť na full-time podnikanie.
Ak chcete naozaj uspieť, budete potrebovať vytrvalosť a nadšenie. Budete sa musieť veľa prispôsobovať a možno aj obetovať svoj voľný čas. Preto je veľmi dôležité nájsť akúsi rovnováhu, aby ste nevyhoreli skôr, ako sa vám začne naozaj dariť.
A čo sa týka vášho zamestnania, na začiatku to šéfovi hovoriť nemusíte, no ak sa vám biznis rozbehne a vy budete zvažovať odchod z práce, dajte mu o tom vedieť v dostatočnom predstihu.
Na toto nezabúdajte
Netreba zabúdať na to, že tento trend má aj svoje úskalia. Ľudia, ktorí majú viac zamestnaní, sú náchylnejší na stres a vyhorenie, pretože nemajú dostatok času na seba a svoj osobný život. Môže to mať negatívny vplyv aj na ich výkonnosť. Aj keď by chceli pracovať viac, v skutočnosti toho nebudú schopní a v každej práci urobia len zlomok z toho, čo by inak mohli.
Predtým, ako začnete podnikať popri riadnom zamestnaní, zvážte všetky plusy a mínusy. A hlavne myslite na to, že podnikanie je beh na dlhú trať. Výsledky sa môžu dostaviť až po niekoľkých mesiacoch či dokonca rokoch, preto buďte trpezliví.