10 tipov, ako čeliť strachu zo straty zamestnania

Strach zo straty zamestnania môže byť veľmi stresujúci. Je to bežný strach, ktorý v určitom okamihu svojho života zažíva mnoho ľudí. Hoci sa môžete cítiť nepríjemne, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť na zvládnutie tohto strachu a ochranu svojej pohody.

1. Pochopte svoj strach
Prvým krokom k tomu, aby ste čelili svojmu strachu, je pochopiť ho. Spýtajte sa sami seba, prečo sa bojíte. Je to kvôli fámam v práci, zmenám vo firme alebo obavám z osobného výkonu? Identifikácia zdrojov vášho strachu vám pomôže efektívnejšie ho riešiť.

2. Zostaňte informovaní
Vo vedomostiach je sila. Buďte informovaní o situácii vo vašej spoločnosti. Čítajte oznámenia a aktualizácie spoločnosti. Zúčastňujte sa na stretnutiach a pýtajte sa, ak si nie ste niečím istí. Informovanosť vám pomôže cítiť sa viac pod kontrolou.

3. Zlepšujte svoje zručnosti
Jedným z najlepších spôsobov, ako obmedziť neistotu v zamestnaní, je neustále zlepšovať svoje zručnosti. Využívajte všetky školenia alebo rozvojové programy, ktoré ponúka váš zamestnávateľ. Zvážte možnosť naučiť sa nové zručnosti, ktoré sú vo vašom odvetví žiadané. Čím viac zručností máte, tým ste cennejší pre svojho súčasného zamestnávateľa a budúcich zamestnávateľov.

4. Vytvorte sieť
Budovanie a udržiavanie profesionálnej siete môže poskytnúť podporu a príležitosti. Nadväzujte kontakty s kolegami, zúčastňujte sa na podujatiach v odvetví a pridajte sa k profesijným skupinám. Vytváranie sietí vám môže pomôcť nájsť nové pracovné príležitosti, ak ich potrebujete, a poskytnúť cenné rady a podporu.

5. Šetrite peniaze
Mať úspory môže znížiť váš strach zo straty zamestnania. Snažte sa pravidelne odkladať časť svojho príjmu. Pohotovostný fond vám môže poskytnúť finančný vankúš, o ktorý sa môžete oprieť, ak stratíte prácu. Vedomie, že máte určitú finančnú istotu, môže strach zmierniť.

6. Hovorte o tom
Zdieľať svoje obavy s priateľmi, rodinou alebo poradcom môže byť veľmi užitočné. Rozhovor o vašich obavách môže znížiť stres a poskytnúť nové perspektívy. Niekedy môže mať veľký význam už len vedomie, že vás niekto počúva.

7. Zostaňte pozitívne naladení
Udržať si pozitívny postoj môže byť náročné, ale je to veľmi dôležité. Zamerajte sa na to, čo môžete ovplyvniť, a podniknite proaktívne kroky. Praktizujte starostlivosť o seba, napríklad cvičenie, dobré stravovanie a dostatok spánku. Zdravé telo môže podporiť zdravú myseľ.

8. Majte plán
Pripravte sa na možnosť straty zamestnania tým, že budete mať pripravený plán. Aktualizujte svoj životopis, precvičte si zručnosti pri pohovoroch a sledujte ponuky voľných pracovných miest. Vďaka plánu sa môžete cítiť pripravenejší a menej sa obávať neznámeho.

9. Vyhľadajte odbornú pomoc
Ak váš strach zo straty zamestnania ovplyvňuje váš každodenný život, zvážte možnosť vyhľadať pomoc odborníka. Poradca alebo terapeut vám môže pomôcť zvládnuť vašu úzkosť a vytvoriť stratégie zvládania.

10. Zamerajte sa na svoj výkon
Nakoniec sa sústreďte na to, aby ste svoju prácu vykonávali dobre. Dodržiavajte termíny, prejavujte iniciatívu a udržujte si dobrý prístup. Aj keď to nemusí zaručiť istotu zamestnania, to, že sa budete snažiť čo najlepšie, vám môže dodať pocit väčšej istoty a znížiť váš strach.

Čeliť strachu zo straty zamestnania nie je ľahké, ale je to možné. Ak podniknete tieto kroky, môžete svoj strach zvládnuť a cítiť sa vo svojej kariére istejšie. Nezabudnite, že nie ste sami a vždy existujú zdroje a ľudia, ktorí vám môžu pomôcť prekonať toto náročné obdobie.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Úspory Zamestnanie Zručnosti Strach Istota práce
  • Autor: © Zoznam/el
  • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy