Prieskum: Ľudia, ktorí chodia do práce, sa boja, že sa nakazia, pracujúcim z domu chýbajú kolegovia

Zdroj: Getty Images

Pracovný portál Kariéra.sk zrealizoval v januári prieskum medzi zamestnancami, v ktorom zisťoval, ako zvládajú druhú vlnu pandémie. Do prieskumu sa zapojilo viac ako 1070 respondentov, ktorí prezradili, ako sa zmenila ich práca v čase pandémie a ako nové podmienky zvládajú.

V prieskume pracovný portál Kariéra.sk zisťoval, ako ľudia zvládajú to, ak v čase pandémie musia fyzicky dochádzať do práce a prispôsobovať sa novým podmienkam na pracovisku. Pýtal sa však aj tých, ktorých pandémia presunula na prácu z domu, a hoci by sa zdalo, že home office si zamestnanci zamilujú, nie je to tak.

Z prieskumu vyplynula nespokojnosť. Zamestnancom, ktorí fyzicky chodia do práce, chýba jasná komunikácia zo strany zamestnávateľa a tiež sa obávajú, že sa môžu od kolegov nakaziť. V prípade ľudí pracujúcich formou home office by zas väčšina zamestnancov nechcela režim práce z domu nastálo, chýba im kontakt s kolegami.

Zamestnancom chýbajú informácie

Pracovný portál Kariéra.sk sa zamestnancov pýtal aj na to, čo im v súčasnosti spôsobuje najväčší diskomfort v práci. Z opýtaných až 50% vníma ako veľký problém nedostatočnú komunikáciu zo strany zamestnávateľa a 47% respondentov sa obáva rizika, že sa môžu na pracovisku nakaziť.

Tieto dva najčastejšie uvádzané dôvody spolu úzko súvisia. „Dostatočná, jasná a zrozumiteľná komunikácia zo strany zamestnávateľa je v čase pandémie kľúčová. Spoločnosť by mala obzvlášť v tomto období svojim zamestnancom komunikovať, ako plánuje zabezpečiť ochranu zdravia zamestnancov a podnikať také kroky, aby sa cítili na pracovisku bezpečne,“ radí Emil Čižinský, riaditeľ pracovného portálu Kariéra.sk.

Rúško väčšinu zamestnancov otravuje

Zamestnanci, ktorí stále fyzicky chodia do práce a obávajú sa o svoje zdravie, však, paradoxne, vyjadrili nespokojnosť s nosením rúšok. Na otázku, ako s ním zvládajú prácu počas pracovnej doby, 49% opýtaných uviedlo, že im prekáža, otravuje ich a najradšej by pracovali bez neho.  

Ľudom pracujúcim z domu chýba fyzický kontakt

Z respondentov zapojených do prieskumu sa 52% vyjadrilo, že by prácu formou home office nechceli nastálo a preferovali by striedanie práce z domu s občasným dochádzaním do kancelárie. Iba 25% respondentom by taký režim vyhovoval aj dlhodobo.

Ako dôvody nespokojnosti s prácou z domu respondenti najčastejšie uvádzali chýbajúci kontakt s kolegami (54%) a zdĺhavosť pri riešení úloh v komunikácii na diaľku (39%). Ľudia pracujúci na home office si myslia, že by mnoho úloh vyriešili rýchlejšie a efektívnejšie, ak by sa s kolegom osobne stretli. Pre 31% opýtaných je zas problematické a náročné počas home office zladiť pracovný čas so starostlivosťou o deti.

Slováci sú optimisti, veria, že pandémia čoskoro pominie

V rámci prieskumu tiež pracovný portál Kariéra.sk zisťoval, ako Slováci vnímajú vývoj pandémie v najbližších mesiacoch. Za optimistov sa považuje 56% opýtaných, ktorí veria, že situácia sa bude zlepšovať. Pesimistov, ktorí sa obávajú zhoršenia situácie a toho, že prídu o prácu, je výrazne menej, tento názor málo 21% opýtaných. K situácii sa nevedelo vyjadriť 23% opýtaných.

Hľadanie práce je ťažšie, ľudia sa boja riskovať pri zmene práce

Až 66% respondentov z prieskumu si myslí, že dnes je hľadanie práce náročnejšie, pretože firmy ponúkajú menej pracovných miest. Z tohto dôvodu 49% opýtaných uviedlo, že by prácu v súčasnom období nemenili: zvolili by si radšej istotu, ktorú im prináša súčasná práca.

Čo by však mali robiť tí, ktorí o prácu počas pandémie prišli a hľadajú si nové zamestnanie? „Ľuďom hľadajúcim si zamestnanie odporúčam, aby sa zamerali na zlepšovanie svojej osobnej prezentácie. Ak váš životopis nefunguje, vylepšite ho, alebo zvážte, či sú vaše ambície v súlade s ponukami na ktoré reagujete. Ak ste na pohovore neuspeli, zamyslite sa prečo a pokúste sa vylepšiť svoju komunikáciu. Hlavne práca na sebe a vzdelávanie sa prinesie výsledky," odporúča Čižinský.

Viac o téme: Zamestnanci Zamestnávatelia Koronavírus
  • Autor: © Zoznam/es
  • Zdroj: Foto: Getty Images

Súvisiace články