Kokcete, potíte sa a červeniete? Naučte sa vystupovať na verejnosti, toto pomôže aj najväčším trémistom

Zúčastňujete sa mnohých prednášok či firemných školení? Byť poslucháčom je fajn, no čo ak sa ocitnete na strane prednášajúceho? Že to už také príjemné nie je, pretože ste trémista? Najlepším spôsobom, ako bojovať s trémou, stresom a s nervami, ktoré máte pred vystúpením na verejnosti, je dobre sa pripraviť. Ak ste neskúsený rečník, prinášame vám niekoľko spôsobov, ako sa trémy zbaviť.

 

 

 1. Jasne formulujte myšlienku
  Keď sa vás niekto spýta, o čom je vaša prezentácia, mali by ste byť schopný zhrnúť svoju odpoveď jednou či dvoma vetami. Rovnako ako dobre napísaná esej alebo článok, aj prezentácia by mala byť skvele odprezentovaná a mať určitú tému a myšlienku, ktorú chcete odovzdať. Zamyslite sa nad tým, čo chcete, aby si vaše publikum na konci z prejavu odnieslo, a na základe toho postave prezentáciu.
 2. Definujte si publikum
  Každý už zažil prezentáciu, pri ktorej prednášajúci definuje základné pojmy, ktoré ale každý poslucháč pozná. Prednáška sa týmto zbytočne naťahuje a začína byť nudná. Rovnako zlá je aj opačná situácia. Lektor hovorí o odborných výrazoch a poslucháči mu absolútne nerozumejú a nechápu, čo tým chce povedať. Keď prezentáciu tvoríte, premýšľajte o tom, kto je vaše publikum.
 3. Trénujte
  Dokonca aj profesionálni umelci, rečníci a prednášajúci nacvičujú. Mali by ste trénovať tak často a tak veľa, aby vám ani kúsok z prezentovaného materiálu nerobil problém. Ak ste nervózny z prejavov na verejnosti, použite rodinu a priateľov ako „pokusné králiky“ a prezentujte pred nimi. Ak si môžete dopredu vyskúšať prezentáciu v priestoroch, kde budete prezentovať, urobte tak. Čím lepšie sa zoznámite s priestormi a technikou, tým sebaistejšie sa budete cítiť v deň D.
 4. Byť rečníkom sa dá naučiť
  Ak chcete byť skvelý rečník, musíte identifikovať svoj štýl. Máte zmysel pre humor alebo ste dobrý rozprávač? Možno ste niekto, kto vie vysvetliť zložité myšlienky na jednoduchých faktoch. Vyberte si svoj štýl a zamerajte sa naň. Môžete sa tak stať úchvatným rečníkom.
 5. Nebojte sa ľudí
  Rozprávanie na verejnosti vyvoláva pomerne rozšírený druh strachu, a väčšina ľudí to vie. Ak sa zaseknete, zakoktáte alebo stratíte niť, je vysoko nepravdepodobné, že diváci budú reagovať negatívne. Pravdepodobne budú trpezlivo sedieť a čakať, až znovu nadviažete tam, kde ste prestali. To platí najmä v prípade, že ste novým rečníkom a nie je to primárna časť vašej práce. Ľudia vedia, že rozprávanie je náročné, a väčšinou s vami budú súcitiť.
 6. Predstavte si vaše publikum „nahé“
  Ak už sa predsa nájde niekto v publiku, kto sa vás bude snažiť strápniť, predstavte si ho nahého. Strach z rozprávania na verejnosti súvisí so strachom z kritiky a strach z kritiky súvisí so strachom z názorov ľudí, až strachom z neprijatia. Aj keď niektorí odborníci spochybňujú účinnosť tejto techniky, ide o najlepší spôsob, ako čeliť stresu z verejného vystupovania. Keď vystúpite na pódium, zhlboka sa nadýchnite, usmejte sa na publikum a privítajte ho.
 7. Uistite sa, že vyzeráte skvele
  Keď vyzeráte skvele, cítite sa skvele. Stavte na štýl ležérnej elegancie. Poslucháči vás spočiatku budú posudzovať na základe vzhľadu, takže sa snažte obliekať tak, aby ste vzbudzovali rešpekt a dôveru.

Ste nervózny/a, keď máte hovoriť pred veľkou skupinou ľudí?

50 % nie
áno 50 %

Hlasovalo: 201


Zdielať článok na Facebooku
19.04.2019  |  Zdroj: lifehacker; Foto: gettyimages; Autor: © Zoznam/kch
Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Bill Gates

Úspech je zlý učiteľ. Kvôli nemu si múdri ľudia myslia, že nemôžu prehrať.

Bill Gates