Začínate sa zaobľovať? Za to, že ste "tučko", pravdepodobne môže vaša práca, toto sú najrizikovejšie odvetvia

Myslíte si, že za váš zväčšujúci sa pás je zodpovedné zamestnanie, ktoré vykonávate? Toto podozrenie začína mať čoraz viac ľudí. Z prieskumu, ktorý sa zaoberal touto problematikou, vyplynulo, že až 56% amerických zamestnancov si o sebe myslí, že majú nadváhu a 45% z nich je presvedčených, že za to môže práve ich aktuálne zamestnanie. Nie sú to však len výhovorky?

V rámci spomínaného prieskumu dostali respondenti otázky aj o ich váhe s prepojením na zamestnanie, ktoré vykonávajú. Zhruba 25% opýtaných priznalo, že od nástupu do ich súčasnej práce pribrali 5 kíl. Desať percent odpovedalo, že sa im „podarilo“ pribrať o 10 kíl viac.

Nadmerné sedenie, vyčerpávajúca či stresujúca práca, pracovné vyťaženie – toto sú hlavné faktory, ktoré zamestnanci označili za vinníkov ich nadváhy. Až 51% opýtaných povedalo, že celodenné sedenie u nich viedlo k pribratiu niekoľkých kilogramov a 45% z nich priznalo, že po návrate z práce sú natoľko unavení, že nevládzu ísť do posilňovne alebo len cvičiť doma. Ďalších 38% opýtaných zas prezradilo, že sa často prejedajú, pretože tým „zaháňajú“ stres v práci.

Medzi ďalšie faktory, ktoré zamestnanci považujú sa spúšťačov ich priberania, respondenti zaradili aj pohostenia pri rôznych výročiach či oslavách v práci, či „prinútenie“ kolegami, aby sa ponúkli jedlom, ktoré do práce priniesli.

Riešenie nadváhy je jednoduché – cvičenie nám však „nevonia“

„Zdravie zamestnanca je veľmi dôležitá záležitosť, ktorá by mala zaujímať každého zamestnávateľa. Zdravotný stav zamestnanca totiž ovplyvňuje jeho produktivitu, výkonnosť a aj pracovnú morálku,“ vysvetľuje Rosemary Haefnerová, riaditeľka ľudských zdrojov zahraničnej pracovnej agentúry CareerBuilder. „Ak chce zamestnávateľ naplno využiť potenciál zamestnanca a tiež posilniť jeho lojalitu, mal by mu zabezpečiť  možnosti, ktoré mu umožnia pracovať na svojom zdraví.“

Nie je totiž  žiadnou novinkou, že cvičenie zohráva obrovskú rolu v tom, či človek v práci priberá, alebo naopak, chudne. V spomínanom prieskume sa ukázalo, že 22% respondentov, ktorí cvičili pravidelne aspoň štyrikrát do týždňa, dokázali  v ich aktuálnej práci schudnúť.  Problémom však je, že až 41% opýtaných necvičí pravidelne a polovica z nich tak v ich súčasnej práci pribrala.

V týchto zamestnaniach je riziko nadváhy najväčšie

Niektoré zamestnania sú na tom z hľadiska rizika získania nadváhy horšie. Prieskum ukázal, že 57% zamestnancov finančných služieb má pocit, že vo svojej práci priberajú. Rovnako to pociťujú aj zamestnanci v odvetví  zdravotníctva, dopravy a predaja. Zo zamestnancov v IT, maloobchode či manuálnych pracovníkov, vinilo zo svojej nadváhy prácu 37% opýtaných.

V súčasnosti sa mnoho zamestnávateľov  snaží pomáhať svojim zamestnancom zhodiť pár kíl a udržiavať zdravý životný štýl, pravdou však je, že väčšina zamestnancov nemá záujem ponúkané benefity využívať. Zhruba 30% respondentov uviedlo, že im zamestnávateľ ponúka permanentku do posilňovne, prípadne možnosť wellness pobytov. Avšak až 63% z nich priznalo, že tieto možnosti nikdy nevyužili.

Zdielať článok na Facebooku
18.04.2019  |  Zdroj: businessnewsdaily; Foto: thinkstockphotos.com; Autor: © Zoznam/es
Hodnotenie článku:
5.0/5 (1 hlasov)


TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Bill Gates

Úspech je zlý učiteľ. Kvôli nemu si múdri ľudia myslia, že nemôžu prehrať.

Bill Gates