8 povolaní, ktoré nemajú istú budúcnosť: O 20 rokov asi prestanú existovať

Niektoré povolania sa nám dnes zdajú úplne prirodzené a bežné, možno by sme si len ťažko vedeli predstaviť, aké by to bolo bez nich. No predsa je to osud niektorých zamestnaní. S nástupom nových technológií sa nahrádzaniu pozícií asi nevyhneme. Viete, ktoré povolania majú neistú budúcnosť? Tieto možno o 20 rokov prestanú existovať. Nie je medzi nimi náhodou aj to vaše?


 

 

 1. Pokladník
  Už aj v našich podmienkach sa čoraz viac stretávame so samoobslužnými pokladňami. Dá sa predpokladať, že postupom času bude ich počet rásť, čím sa vytratí pozícia pokladníka.
 2. Knihovník
  Dnes sú ľudia pracujúci v knižniciach veľmi nápomocní, radia vám, kde nájdete publikácie, ktoré hľadáte, pomáhajú vám s vypožičaním si kníh. Aj v tejto práci však už čoraz viac zasahuje technológia. Ľudia si požičané knihy evidujú sami, vracajú ich do biblioboxov. V zahraničí sa tiež čoraz viac uplatňujú online knižnice – stačí mať internet a tisícky kníh sú hneď poruke.
 3. Telemarketér
  Predaj tovarov či produktov sa dnes robí na výrazne sofistikovanejšej úrovni než po telefóne. S nástupom internetu a zaznamenávaním našej aktivity na ňom dnes dokážu marketéri veľmi presne a šikovne zacieliť svojich zákazníkov. Predaj po telefóne už aj v súčasnosti stráca na svojej účinnosti.
 4. Pracovník v cestovnej kancelárii
  Mladí ľudia dnes pri hľadaní dovolenkovej destinácie len výnimočne navštívia kamennú pobočku cestovnej kancelárie. Dnes si totiž dokážete zarezervovať ubytovanie v hoteli na druhom konci sveta a zabookovať letenku jednoducho a rýchlo cez internet. Nemusíte nikam chodiť. Aj preto tejto pozícii hrozí čoskoro zánik.
 5. Pracovník na pošte
  Kým práca na pošte znamenala v 19. storočí stálu prácu so slušným platom a výhodnými benefitmi, dnes je situácia iná. Kedy naposledy ste poslali pohľadnicu alebo list? S nástupom internetu sa naša komunikácia zúžila predovšetkým na e-mail, dokonca môžeme komunikovať naživo – napríklad cez Skype.
 6. Pilot
  Neviete si predstaviť, že by prestalo existovať povolanie pilota? V skutočnosti však piloti manuálne riadia lietadlo už len minimálne – za väčšinu úkonov zodpovedá automat. Nedávna štúdia priniesla zaujímavý výsledok – zistilo sa, že piloti Boeingu 777 pilotujú lietadlo počas letu iba približne 7 minút.
 7. Social media manažér
  Relatívne nové povolanie, dnes tak veľmi rozšírené – naozaj o 20 rokov zanikne? Nuž, zdá sa, že áno. Sociálne siete sú totiž bežnou súčasťou mladej generácie, ktorá na nich doslova vyrastá a dokonale ich ovláda. Dedikovaní experti na sociálne médiá tak už nebudú potrební, keďže ch zručnosti bude ovládať väčšina ľudí v spoločnosti. 
 8. Rozhodca
  Veľkí športoví fanúšikovia majú často ťažké srdce na rozhodcov zápasov. Obviňujú ich z nesprávnych rozhodnutí či z ignorovania niektorých pravidiel. Aj preto postupne narastá využívanie počítačových systémov na vyhodnotenie jednotlivých akcií. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) napríklad nedávno zaviedla špeciálnu technológiu, ktorá  pomáha rozhodcom pri rozhodovaní.
Zdielať článok na Facebooku
03.11.2018  |  Zdroj: carreeraddict; Text: es; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin